Вчені кажуть, якщо створювати Сонячну систему «за посібником», вона була б більш пласкою та круглою. Схоже, її розворушило щось надзвичайно велике.
Але диск Сонячної системи відносно викривлений, орбіти її планет злегка нахилені та еліптичні. Цілком можливо, що якийсь важкий об’єкт потрапив у протопланетну суміш на початку формування Сонячної системи, назавжди змінив її вигляд та знов зникнув. Цю гіпотезу висунули фізики Університету Торонто Гарет Браун та Ханно Рейн, у співпраці з планетологом Університету Арізони Рену Малхотра.
Ймовірність такої події 1 до 1000, але все ж гіпотеза варта уваги, особливо якщо знайдуться подальші підтвердження. Відомо, що об’єкти з-за меж Сонячної системи час від часу потрапляють у неї під впливом тяжіння зірки, набирають швидкість та знов полишають її — як астероїд Оумуамуа у 2017 році.
Дослідницька група вирахувала об’єкт, який мав 2–50 мас Юпітера, який обертався навколо Сонця поблизу орбіти Урана, який мав достатню швидкість, щоб покинути систему та змістити планети-гіганти. Моделюванням близько 50 тис. варіантів, які враховують можливе положення сусідніх зірок, дослідники отримали об’єкта з близько 8 мас Юпітерів, кий наближався до сучасної орбіти Марс зі швидкістю 2,69 км/с.
Цікаво, що подальше моделювання прольотів крізь Сонячну систему показало — одна з планет може бути викинута з неї протягом наступних 20 млн років, або близько того, у 2% випадків. У всіх інших внутрішні планети залишалися на дещо змінених, але все ще відносно гармонійних орбітах. Тож ймовірна катастрофа минулого, схоже, має суттєвий вплив на майбутнє.
Джерело: ScienceAlert