Зокрема, слід попросити працівника ТЦК зняти балаклаву, якщо він одягнений у неї.
Якщо громадян України зупиняють для перевірки документів і представляються працівниками ТЦК та СП, слід попросити цих людей представитися та показати посвідчення.
Про це розповів адвокат юридичної компанії "Ріако та партнери" Микола Максимов, повідомляє "Суспільне Харків".
Максимов розповів, що траплялися випадки, коли до цивільного підходили невідомі особи без шевронів чи наліпок та застосовували силу. Ці особи не показували своїх документів.
"Мені скаржилися на те, що застосовували силу люди в цивільному. Не показували своїх документів, не повідомляли, яка правова підстава для перевірки документів. Це перше, на що необхідно звернути увагу", –сказав адвокат.
Окрім того, слід попросити працівника ТЦК зняти балаклаву, якщо він одягнений у неї. Таким чином можна звірити обличчя з фото на посвідченні.
У разі, якщо цивільного хочуть затримати, треба вимагати інформацію про підставу для цього.
"Звичайно, сама вже процедура доставлення і затримання може здійснюватися тільки працівниками поліції. Якщо це здійснюється працівниками територіального центру, тобто застосовується будь-яка фізична сила або психологічне насилля, то це вже є безпідставним і, звичайно, про це необхідно заявляти у правоохоронні органи", – розповів юрист.
За його словами, у такому разі за можливості слід фіксувати дії працівників ТЦК на відео, кричати, викликати поліцію. Необхідно зателефонувати, або, краще, написати письмову заяву до поліції та особисто передати чи надіслати поштою.
Як зауважив Максимов, якщо поліція не порушує кримінальне провадження, необхідно звертатися до суду першої інстанції. Суд має зобов'язати поліцію порушити справу.
Окрім того, у суді можна оскаржити можливе незаконне доставлення до ТЦК та утримання на його території.
"Якщо ми говоримо про незаконне доставлення, утримання на території ТЦК, то, звичайно, і це можна оскаржити. Але, як показує практика, після того, як декілька днів минуло, і людину або відпустили, або вона вже була мобілізована, і при цьому людину не били, не принижували, то військовозобов'язаний просто втрачає інтерес до оскарження таких дій", – розповів адвокат.
До слова, заступниця начальника РТЦК та СП у Києві майор Лариса Козак пояснила, чи мають право працівники цієї установи забирати мобільні телефони у військовозобов’язаних.
- Що є військово-обліковим документом: у ТЦК нагадали чоловікам про обов'язок
- Що робити, якщо примусово утримують в ТЦК: відповідь юристів
- У ТЦК відповіли, чи має поліція право мобілізовувати без військкомів