20 січня у Вашингтоні відбудеться церемонія інавгурації новообраного президента США Дональда Трампа. Він повернеться до Білого дому через чотири роки після завершення свого першого терміну, змінивши на посаді президента Джо Байдена.
Інавгурація Трампа слідуватиме традиціям, які складалися в США протягом століть, але будуть у ній і деякі відмінності.
Традиції проведення інавгурації президента США
Дата
Інавгурація президента США відбувається завжди одного дня – 20 січня. Втім, можливі винятки. Якщо 20 січня випадає на неділю, то інавгурацію переносять на понеділок.
Але так було не завжди. Після першої інавгурації Джорджа Вашингтона, що відбулася 30 квітня 1789 року, Конгрес ухвалив датою інавгурації 4 березня. І лише 1933 року дату змінили.
Тоді Конгрес ухвалив 20 поправку до Конституції США, яка скоротила час між виборами та проведенням інавгурації. Після цього президент США складає присягу 20 січня.
Місце проведення
Як повідомляє «Голос Америки», перша інавгурація 30 квітня 1789 року відбулася у тимчасовій столиці держави – Нью-Йорку, де зібралася колегія виборців, яка одноголосно обрала президентом Джорджа Вашингтона. А 1797 року інавгурація другого президента США Джона Адамса відбулася у новій тимчасовій столиці – Філадельфії.
Лише у 1801 році Томас Джефферсон склав присягу у Вашингтоні. На цій церемонії був присутній Адамс, тим самим заклавши традицію демонстрації мирної передачі влади, яку з відтоді, з різних причин, порушили чотири президенти.
У 1817 році Джеймс Монро склав присягу не лише перед законодавцями, а й перед широкою публікою, яка зібралася перед Капітолієм.
Як зазначає «Еспресо», протягом приблизно 200 років американські президенти складали присягу в Капітолії: спочатку всередині, потім тривалий час зовні, на східному портику Капітолію. Але в 1981 році Рональд Рейган прагнув залучити якнайбільше кількість глядачів, які хотіли бути присутніми на церемонії, тому переніс її на західний портик будівлі, де вона проходить і зараз.
Інші традиції інавгурації президента США
У 1809 році на другій інавгурації Джеймса Медісона встановили дві нові традиції. Перша – після складання присяги відбувся військовий парад, а Медісон, як головнокомандувач, у його главі повернувся до Білого дому.
Того ж вечора перша леді Доллі Вашингтон влаштувала інавгураційний бал, на який продали 100 квитків, а виручені гроші витратили на компенсацію витрат. З того часу подібні бали стали обов'язковою частиною церемонії.
1845 року текст інавгураційної мови вперше передали через телеграф, 1925 року – вперше транслювали по радіо, 1919 року – зняли для кінохроніки. З 1949 року церемонію транслюють по телебаченню, а з 1997 року – через інтернет.
1940 року Франклін Рузвельт встановив традицію запрошення на інавгурацію зірок шоу-бізнесу, які виконують гімн США, пісні та музичні композиції.
Інавгурація Трампа
Загалом, інавгурація новообраного президента США наслідуватиме традиціям, що сформувалися за сотні років. Є один виняток – Дональд Трамп прийме присягу у приміщенні, у ротонді Капітолію. На такий крок новообраний президент пішов через те, що, за прогнозом, цього дня у Вашингтоні очікується мороз. Востаннє присягу у приміщенні приймав Рональд Рейган у 1985 році.
Як повідомляє «Суспільне», на церемонії будуть присутні чинний президент Джо Байден, віце-президент Камала Гарріс, яка програла вибори Трампу, а також президенти Барак Обама та Джордж Буш-молодший.
Окрім того, церемонію відвідають бізнесмени Ілон Маск, Джефф Безос, Марк Цукерберг, а також Шоу Зі Чу, генеральний директор платформи TikTok, яку можуть заблокувати у США.
Гімн США на церемонії виконає оперний співак Крістофер Маккіо, а кантрі-зірка Керрі Андервуд виконає пісню America the Beautiful у супроводі хору Збройних сил та Військово-морської академії США.