Таємне фінансування війни РФ під загрозою: витрати перевищили очікування вдвічі
Таємне фінансування війни РФ під загрозою: витрати перевищили очікування вдвічі

Таємне фінансування війни РФ під загрозою: витрати перевищили очікування вдвічі

Росія витрачає на фінансування війни проти України вдвічі більше, ніж її витрати на оборону, закладені у федеральному бюджеті. Якщо війна затягнеться ще на деякий час, ця схема завалиться і Кремль не зможе оплачувати потреби армії, пише колишній фінансист Morgan Stanley і Bank of America Крейг Кеннеді у своєму блозі Navigating Russia, передає УНІАН.

За його словами, Кремль використовує додаткову тіньову схему фінансування війни шляхом пільгового кредитування оборонних підприємств. Із середини 2022 року в Росії почалося різке зростання корпоративних запозичень - на 71%. До осені минулого року вони зросли на $415 млрд, що еквівалентно 19,4% ВВП Росії.

За підрахунками Кеннеді, це більше за валові нафтогазові доходи РФ і більше за видатки оборонного бюджету за весь період з осені 2022-го до осені 2024 рр. Більше половини цих коштів (до $250 млрд) - це кредити, отримані пов'язаними з війною і часто некредитоспроможними підприємствами. Банки видавали їх під примусом з боку держави.

Ця схема дозволила Росії оплачувати гігантські військові витрати, але призвела до неконтрольованого зростання інфляції, яка стала особливо помітною в другій половині 2024 року і змусила російський Центробанк підняти ключову ставку вище 20%. Як наслідок, кредити для бізнесу стали дуже дорогими.

На думку Кеннеді, незабаром російському уряду доведеться брати на себе погашення кредитів, узятих ключовими підприємствами. Це зі свого боку призведе до того, що до половини всього російського бюджету йтиме на ці потреби. Минулими роками Кремль уже вдавався до бюджетного покриття подібних безнадійних кредитів, але тепер масштаб проблеми значно більший.

"Це може обмежити державні фінанси протягом тривалого періоду, включно з його спроможністю фінансувати майбутнє переозброєння, за умови, звісно, що Росія не отримає істотного послаблення санкцій", - підкреслює аналітик.

На думку Кеннеді, Росія стоїть на порозі "системної кредитної кризи", і це може стати козирем для України в майбутніх мирних переговорах. Що довше Кремль відкладає перемир'я, то вища ймовірність кредитної кризи в Росії, упевнений аналітик.

З огляду на це, Кеннеді вважає, що Кремль вимагатиме скасування санкцій, як умови припинення війни в Україні. На його думку, Києву не слід погоджуватися на такі умови. Фінансист вважає, що зняття частини санкцій з Росії буде прийнятним для Києва тільки в тому разі, якщо це стане умовою повного припинення війни і виплати репарацій.

Теги за темою
Кремль
Джерело матеріала