28 лютого завершується термін дії відстрочки у всіх військовозобов'язаних українців, тому частина заброньованих працівників поповнить лави ЗСУ. До цієї дати підприємства, визнані критично важливими для економіки та безпеки України, мають підтвердити свій статус критичності, щоб мати можливість і надалі бронювати працівників терміном на 12 місяців. Коротко про відповідає на основні питання щодо цієї ситуації.
Що треба робити підприємству, щоб не втратити статус критично важливого?
Підприємство має підтвердити свій статус критичності до 28 лютого, звернувшись до відповідного профільного міністерства або обласної військової адміністрації з відповідним пакетом документів (нагадаємо, розгляд документів комісією займає до 10 днів).
Якщо документи на підтвердження не будуть подані до цієї дати, статус критичності анулюється, а заброньовані працівники втратять бронь.
Підприємства, які підтвердять свій статус критичності до зазначеної дати, матимуть змогу забронювати працівників ще на рік.
Щомісяця підприємство перевірятиметься на відповідність статусу критичності за вказаними нижче умовами. Якщо буде виявлено невідповідність – дадуть час на пояснення. У разі негативного результату із підприємства знімуть статус критично важливого.
Як підприємство підтверджує свій статус?
Щоб зберегти статус критично важливого, підприємство має виконувати кілька умов, зокрема, не мати податкових боргів та встановити середню заробітну плату не менше ніж 20 000 грн на місяць.
Компанії із цим статусом перевіряються органами влади на відповідність критеріям критичності. Якщо знайдено невідповідності – статус скасують. Якщо з'ясується, що співробітник отримував менше 20 тис. грн на місяць, то протягом 6 місяців компанії буде заборонено повторно подавати документи для отримання бронювання. За іншими критеріями такої санкції немає, тому компанія має право подавати документи на статус критичності.
Як відбувається бронювання працівників?
З 1 грудня бронювання військовозобов'язаних може здійснюватись на порталі «Дія». З моменту подання заявки до постановки військовозобов'язаного на спеціальний облік проходить до 72 годин. Звертатися до ТЦК із заявою, щоб продублювати, не потрібно.
Забронювати можна працівників, які перебувають на військовому обліку, офіційно працевлаштовані на даному підприємстві, одержують не менше 20 тис. грн на місяць, оновили облікові дані у реєстрі військовозобов'язаних та не перебувають у розшуку.
Яким є алгоритм бронювання співробітників у «Дії»?
- Авторизуватись на порталі.
- У розділі послуг виберіть «Бронювання».
- Вибрати опцію "Подати заяву".
- Вказати дані працівників для бронювання.
- Підтвердити заробітну плату працівника, якого планується забронювати.
- Перевірити заяву та підписати її (підпис має поставити керівник підприємства або підписант).
- Дочекатись результату розгляду заяви (займає до 3 днів).
- Результат прийде на електронну пошту та в особистий кабінет. Успішне бронювання відображатиметься на платформі «Резерв+» працівника.
Які професії підлягають бронюванню?
У листопаді минулого року Кабмін змінив правила бронювання для працівників різних категорій. До списків додані спеціалісти стоматологи, протезисти, техніки тощо.
Повну броню від мобілізації мають лише чиновники вищого корпусу, керівники організацій на рівні району та області, а також голови рад у областях, районах, селах та селищах. Також звільнення від служби можуть мати члени нацради та бенефіціарні власники підприємств зі статусом важливо критичних.
З-поміж звичайних працівників на бронь можуть розраховувати:
- працівники паливно-енергетичних комплексів;
- співробітники установ ООН спеціалізованого типу;
- співробітники технічного спрямування в компаніях, що постачають послуги мобільного зв'язку та інтернету;
- представники міжнародних організацій.
Крім цього, на броню 50% співробітників можуть розраховувати інші держслужбовці, правоохоронці, пожежники та рятувальники.
Чи можна анулювати броню самостійно?
Так, з 1 грудня на порталі "Дія" доступна опція анулювання броні. Скасування відстрочки відбувається за рішенням керівника шляхом подання заяви із викладеними обґрунтуваннями. На подання таких заяв встановлено ліміт – не частіше ніж один раз на місяць.
Якщо термін бронювання працівника закінчується, наприклад, 15 січня 2025 року, а підприємство не встигло оновити критичність – як забронювати працівників?
У цьому та інших аналогічних випадках підприємство може забронювати співробітників через «Дію» - але лише на термін дії статусу критичності та не довше ніж до 28 лютого 2025 року. Якщо підприємство оновило свою критичність, то можна перебронювати працівників на новий термін - 12 місяців.
Чи можна забронювати щойно оформлених працівників?
Так, підприємство під час бронювання співробітника підтверджує, що він отримує та отримуватиме весь період бронювання зарплату не менше 20 тис. грн, а система перевірить дані Пенсійного фонду щодо щомісячної звітності із зарплати.