Дослідники вважають, що нові дані можуть змінити уявлення про природу внутрішнього ядра нашої планети.
Надра Землі зберігають все ще дуже багато загадок, які намагаються розгадати вчені. Особливо їх цікавить ядро Землі, до якого неможливо дістатися, щоб з'ясувати, яке воно насправді. Дослідження, опубліковане в журналі Journal of Geophysical Research, припускає, що внутрішнє ядро Землі має всередині ще одне ядро, пише ScienceAlert.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Наразі вчені вважають, що Земля складається з чотирьох основних шарів, тобто кори, мантії, зовнішнього рідкого і внутрішнього твердого ядра. Про те, що знаходиться в надрах Землі, вчені з'ясували здебільшого завдяки вивченню вулканічної активності та сейсмічних хвиль, які проходять через нашу планету. Але це лише непрямі дані, адже зазирнути глибоко в надра Землі поки що неможливо.
Проте вчені вважають, що розпечене внутрішнє ядро з температурою понад 5000 градусів Цельсія становить лише 1% від загального обсягу Землі. Автори дослідження вважають, що знайшли докази існування двох окремих шарів у внутрішнього ядра нашої планети, тобто всередині знаходиться ще одне ядро. Дослідники вважають, що нові дані можуть змінити уявлення про природу внутрішнього ядра Землі.
Вчені вивчили і зіставили багато моделей внутрішнього ядра з даними спостережень за багато десятиліть, щоб детальніше зрозуміти, скільки часу потрібно сейсмічним хвилям для проходження через Землю.
Автори дослідження вивчили, як відмінності у складі внутрішнього ядра змінюють властивості сейсмічних хвиль і з'ясували, що деякі моделі не відповідають даним спостережень і вказують на існування прихованого ядра.
Одні моделі показують, що матеріал внутрішнього ядра проводить сейсмічні хвилі швидше і паралельно екватору, але інші моделі показують, що матеріал дає змогу швидше проводити сейсмічні хвилі паралельно осі обертання Землі.
Аналіз моделей і даних про внутрішнє ядро Землі показав, що сейсмічні хвилі змінюються все ж таки швидше під час проходження вздовж осі обертання планети, що вказує на наявність ще одного шару у внутрішньому ядрі Землі.
Поділ розпеченого внутрішнього ядра може бути пов'язаний з двома окремими подіями охолодження дуже гарячої ранньої Землі понад 4 млрд років тому.
Наявність ще одного шару у внутрішньому ядрі Землі припускають уже давно і це дослідження додає ваги цій теорії. Вчені сподіваються, що майбутні дослідження допоможуть підтвердити або спростувати їхні висновки. Але поки що повністю розгадати загадку ядра Землі повністю не вдалося.
Як уже писав Фокус, вчені виявили скам'янілі рештки найменшої кішки у світі, яка жила 30 000 років тому. Виявлений новий вид вимерлих кішок був меншим за звичайну домашню кішку.
Також Фокус писав про те, що2024 рік був найспекотнішим на Землі за всю історію спостережень. Експерти говорять про загрозу незворотних наслідків для екології — від небезпечної спеки, посилення опадів, зростання рівня моря до вимирання низки видів тварин на нашій планеті.