Прихильники України зібралися на ювілейну 25-ту і, вочевидь, останню зустріч у форматі "Рамштайн", де оголосили про виділення "значного" пакету допомоги Києву. Майбутнє самого формату поки туманне.
На засіданні контактної групи з питань оборони України, відомої як формат "Рамштайн" у четвер, 9 січня, США оголосили про виділення Україні військової допомоги на ще 500 мільйонів доларів. Цей пакет посадовці у Вашингтоні раніше називали "значним". До нього увійшли додаткові ракети для систем ППО, ракети для винищувачів, обладнання для підтримки літаків F-16, броньовані мостові системи, а також стрілецька зброя та боєприпаси.
На зустріч до Німеччини прибули президент України Володимир Зеленський та міністр оборони Рустем Умєров. "Ключове для України - продовжити посилювати нашу протиповітряну оборону, дати Україні змогу щонайменше відігнати від наших міст, від наших кордонів російську військову авіацію", - сказав Зеленський у зверненні напередодні. Під час виступу на засіданні він додав, що Україна бажала б отримати ліцензування на виробництво американських систем протиповітряної оборони в Україні.
Засідання контактної групи проходить на тлі останнього російського удару по Запоріжжю, який забрав життя 13 осіб та залишив понад сто поранених. "Україна важлива для всіх нас. Ми не повинні відступати. Якщо (президент РФ Володимир. - Ред.) Путін проковтне Україну, його апетити тільки зростуть", - попередив міністр оборони США Ллойд Остін, який очолює останню зустріч у цьому форматі перед інавгурацією президента Дональда Трампа 20 січня. Чи прийде щось на заміну Контактній групі?
Формат "Рамштайн" об'єднав 50 країн довкола підтримки України
Через два місяці після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 міністр оборони США Ллойд Остін вперше запросив своїх колег із країн-союзників до Рамштайну - головної повітряної бази США в Європі. Це стало початком заснування Контактної групи щодо України, головна мета якої - оперативна координація військової допомоги Києву. "Ми хочемо, щоб Росія була ослаблена настільки, щоб вона не змогла зробити те, що вона зробила під час вторгнення в Україну", - оголосив Остін у Києві 25 квітня 2022 року напередодні першої зустрічі у форматі.
Нині, через майже три роки опісля, Остін переконаний, що ця стратегія "допомогла Україні вижити, захистити свою суверенну територію", тоді як російські "втрати 700 тисяч військових вбитими і пораненими - неможливо було б уявити три роки тому", - підсумував він в інтерв'ю Bloomberg 8 січня.
Від 2022 року засідання групи стали також майданчиком анонсування поставок нових видів зброї. Вже на першій зустрічі у квітні 2022 року тодішня федеральна міністерка оборони Крістіне Ламбрехт (Christine Lambrecht) заприсяглася надати Києву важкі озброєння, а її наступник Борис Пісторіус (Boris Pistorius) прибув на Рамштайн лише через день після вступу на посаду в січні 2023 року. Завдяки затвердженим у Рамштайні пакетам допомоги Україна отримала мільйони боєприпасів, сучасні винищувачі, системи протиповітряної оборони, системи протидії БПЛА, танки та інше обладнання.
Американські посадовці напередодні 25-го засідання "Рамштайну" відзвітували, що за час існування формату, який об'єднав майже 50 держав-союзниць, не менше як 126 мільярдів доларів було виділено Україні на зброю, навчання персоналу та обладнання. З них США надали близько 66 мільярдів доларів - трохи більше половини. Внесок ФРН, за даними міністерства оборони, став другим за обсягом - близько 28 мільярдів євро.
Вся ця спільна підтримка, як зазначила у середу заступниця прессекретаря Пентагону Сабріна Сінгх, допомогла Україні вистояти. "Гадаю, цілком ясно, що Контактна група - це більше, ніж просто загальне розуміння, це - спільна задача", - підсумувала вона.
Штефан Майстер (Stefan Meister) з Німецької ради з міжнародних відносин (DGAP) у розмові з інформагентством AFP назвав групу Рамштайн "дуже центральною" для підтримки України за ті майже три роки, що триває повномасштабна війна РФ.
Завдяки гнучкості цього формату, каже Майстер, були ухвалені "вкрай практичні для України рішення", а ще Рамштайн полегшив координацію між НАТО, ЄС та країнами-членами, і попри очевидну провідну роль США європейські країни також сповна використовували свій вплив, додає берлінський експерт.