Обмеження, які тривалий час стримували розповсюдження ядерної зброї у світі, ризикують послабитися — Politico
Обмеження, які тривалий час стримували розповсюдження ядерної зброї у світі, ризикують послабитися — Politico

Обмеження, які тривалий час стримували розповсюдження ядерної зброї у світі, ризикують послабитися — Politico

Обмеження, які тривалий час стримували розповсюдження ядерної зброї у світі, ризикують послабитися — Politico

Не існує такого поняття, як "хороше" розповсюдження ядерної зброї, вважає Даалдер.

Ядерна історія НАТО складається з тривалих зусиль, спрямованих на те, щоб запевнити неядерних європейських союзників у тому, що США ризикнуть знищити Нью-Йорк чи Вашингтон, щоб захистити Берлін чи Варшаву. Один із способів зробити це — розмістити ядерну зброю в Європі й запропонувати деяким європейським союзникам використовувати свої власні літаки з американською ядерною зброєю, зазначає Іво Даалдер, колишній посол США в НАТО.

Однак більш важливим запевненням завжди було розгортання американських військ на лінії фронту, що гарантує, що Америка буде втягнута в будь-яку війну з першого пострілу. Саме ці війська забезпечують американські зобов'язання у сфері безпеки, в тому числі і ядерного стримування, як для Росії, так і для союзників по НАТО.

Даалдер додає, що занепокоєння щодо розповсюдження ядерної зброї не є чимось новим. У 1963 році тодішній президент США Джон Кеннеді попереджав про "світ, в якому 15, 20 або 25 країн можуть мати цю зброю".

Але хоча Вашингтон і допоміг деяким союзникам з їхніми ядерними програмами, його довгострокові зусилля були спрямовані на те, щоб зупинити прагнення набути ядерну зброю шляхом поєднання контролю над озброєннями та побудови альянсів.

Разом з Радянським Союзом США вели переговори щодо Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, який зобов'язав неядерні держави залишатися такими, а ядерні — працювати над ядерним роззброєнням. Вашингтон також посилив свої ядерні зобов'язання перед союзниками в Європі та Азії, обмінюючись ядерною інформацією та запрошуючи деяких союзників до участі в ядерних місіях.

Ці зусилля були надзвичайно успішними. Але зараз ця стратегія перебуває під серйозним тиском, вважає Даалдер.

Термін дії нового Договору СНО, останнього договору між США і Росією про контроль над стратегічними наступальними озброєннями, закінчується трохи більше ніж через рік. Москва вже дала зрозуміти, що не прагне продовження договору, а Вашингтон тепер занепокоєний тим, що швидке розширення ядерного арсеналу Пекіна означає, що майбутні переговори будуть пов'язані зі спробою укласти складнішу та важчу тристоронню угоду.

"Тим часом військова агресія Росії в Україні та її тіньова війна проти Європи створили найбільш загрозливе безпекове середовище на континенті за останні десятиліття, що ставить альянси під дедалі більшу загрозу. Крім того, швидке розширення збройних сил Китаю в поєднанні зі зростаючою готовністю використовувати військову силу через свої кордони і в водах Тихого океану кидає виклик довготривалому домінуванню Америки в регіоні", — пише колишній посол США в НАТО.

Раніше ми зазначали, що згідно з даними опитування Київського міжнародного інституту соціології, станом на кінець 2024 року 73% українців у цілому прихильно ставляться до ідеї відновлення ядерної зброї, не підтримують цієї думки 20%, і ще 7% мають невизначені погляди. Порівняно із 1994 роком українці кардинально змінили ставлення до ядерного потенціалу держави.

 

Джерело матеріала
loader