Чехія вперше за 20 років досягла цільового показника витрат на оборону у 2% ВВП
Чехія вперше за 20 років досягла цільового показника витрат на оборону у 2% ВВП

Чехія вперше за 20 років досягла цільового показника витрат на оборону у 2% ВВП

Чехія вперше за 20 років досягла цільового показника витрат на оборону у 2% ВВП

Новина з'явилася на тлі наближення інавгурації Трампа, який критикував європейських союзників за недостатні оборонні витрати. 

Уряд Чехії виконав свою обіцянку витрачати 2% ВВП на оборону відповідно до мінімального цільового показника, узгодженого в межах НАТО. Про це оголосило Міністерство оборони країни, повідомляє Euractiv.

На 2024 рік Міноборони Чехії виділило 166,8 мільярда чеських крон (близько 6,6 мільярда євро) на оборонні видатки, що еквівалентно 2,09% ВВП країни на основі макроекономічного прогнозу, опублікованого в листопаді.

“У новому законі про фінансування оборони Чеської Республіки ми закріпили витрати на оборону в 2023 році на мінімальному рівні 2% від ВВП. Ми даємо обороні те, що вона повинна була мати вже давно”, - сказала міністр оборони Чехії Яна Чернохова, додавши, що оборонний бюджет країни має бути збільшений “у майбутньому”, оскільки 2% ВВП слід розглядати як “підлогу, а не стелю”.

Тим часом чеська опозиція висловила скептицизм. Колишній міністр оборони Любомир Метнар не вважає витрати міністерства прозорими, особливо в грудні 2024 року. Метнар заявив, що Міноборони має пояснити, на що саме були витрачені кошти. 

Остаточний огляд витрат НАТО очікується в другому кварталі цього року, коли Альянс оцінить як методологію, так і офіційні цифри ВВП. Однак міністр фінансів Чехії Збінек Станюра підтвердив впевненість у здатності країни відповідати критеріям НАТО.

Заява Чехії з'явилася на тлі наближення інавгурації обраного президента США Дональда Трампа, який уже 20 січня офіційно розпочне свій другий термін на посаді після того, як сколихнув європейських членів НАТО погрозами позбавити їх захисту, якщо ті не збільшать оборонні видатки.

З тридцяти двох членів Альянсу щонайменше 24 досягли цільового показника витрат у 2% — це значний стрибок, порівняно з 2021 роком, коли цього показника дотримувалися лише шість країн НАТО. 

Повідомлялося, що європейські члени НАТО обговорюють збільшення цільового показника оборонних витрат до 3% ВВП.  Ще Альянс планує встановити нові конкретні цілі щодо того, скільки танків, літаків та інших систем озброєнь мають виробляти країни-союзники. 

Джерело матеріала
loader
loader