Хрещення Господнє: традиції свята
Хрещення Господнє: традиції свята

Хрещення Господнє: традиції свята

Хрещення Господнє: традиції свята

У цей день традиційно освячують воду.

6 січня християни східного обряду в Україні відзначають одне з найважливіших свят – Хрещення Господнє. Раніше його святкували 19 січня, але після переходу Православної церкви України на новоюліанський календар дата свята змінилася.

Традиції Водохреща

Зранку віряни традиційно йдуть до храму, де проходить святкове богослужіння. Після цього всі йдуть процесією на річку до хреста. Люди беруть з собою ємність, щоб набрати у неї воду. На льоду вся процесія зупиняється та чекає, коли священик тричі занурить хрест в ополонку та прочитає молитву.

Також на Водохрещу віряни пірнали в ополонку. Вважається, що це дарує здоров’я на весь рік.

Раніше, перед святом у дівчат була традиція умиватися снігом, який вони збирали зі стогів. Вважалося, що цей обряд дарує молодість та красу.

Також існувала традиція ворожити на нареченого у Водохресний Святвечір. У народі вірили, що на Водохреще сняться віщі сни, тому їх слід запам’ятати.

Після цього свята юнака та дівчата збиралися на вечорниці та обирали собі пару, а потім розпочинався сезон весіль, який тривав до Великого посту.

Де можна набирати та як зберігати воду для освячення

Вважалося, що вода опівночі на Хрещення Господнє набуває цілющих властивостей, які зберігаються протягом року. Зокрема вважали, що водохресна вода може лікувати душу й тіло, а також змивати негативну енергетику, покращувати психоемоційний стан та підвищувати імунітет.

Існувала традиція кропити оселю цією водою та давати важкохворим для зцілення.

Набрати воду можна вдома, у храмі або в освяченій водоймі. Щоб освятити воду з дому, її необхідно заздалегідь набрати в ємності та принести до храму.

Освячують воду і ввечері 5 січня, і вдень 6 січня. Віруючі можуть вибрати будь-який із цих днів, оскільки освячення відбувається однаково. Таку воду називають агіасмою (у перекладі з грецької – святиня). Вважається, що вона має чудотворні та цілющі властивості.

Воду зберігають у чистій скляній ємності, бажано біля ікон. ЇЇ не можна ставити у холодильник. Довго зберігати святу воду не можна, це вважається «ув'язненням» святині. Воду слід пити по ложці натще.

Вважається, що освячена на Водохреща вода зіпсуватися не може, але іноді це все ж таки трапляється. Якщо це сталося, воду необхідно вилити там, де не ходять люди і собаки. Це має бути чисте місце: джерело, водоймище, горщик для квітів, дерево в саду. Освячену воду не можна виливати у каналізацію.

Молитва на Водохреще

За традицією, перед занурення до ополонки, слід прочитати молитву:

«Коли в Йордані хрестився Ти, Господи, Троїчне явилося поклоніння: бо Родителя голос свідчив Тобі, возлюбленим Сином Тебе називаючи; і Дух у виді голубинім засвідчив твердість слова. Явився Ти, Христе Боже, і світ просвітив, слава Тобі.

Явився єси днесь вселенній і світло Твоє, Господи, знаменувалося на нас, що зі зрозумінням оспівуємо Тебе: Прийшов єси і явився єси – Світло неприступне. Замість Трисвятого: Ви, що в Христа хрестилися, у Христа зодягнулися. Алилуя».

Джерело матеріала