Основні вимоги банків щодо лімітів на перекази та зняття готівки змінились: НБУ ввів нові правила
Основні вимоги банків щодо лімітів на перекази та зняття готівки змінились: НБУ ввів нові правила

Основні вимоги банків щодо лімітів на перекази та зняття готівки змінились: НБУ ввів нові правила

У грудні цього року найбільші українські банки підписали меморандум, який передбачає зниження лімітів на грошові перекази для клієнтів.

Метою цього рішення є боротьба з "дроп-схемами" та приведення українського законодавства у відповідність до стандартів Євросоюзу.

З 1 жовтня Національний банк України (НБУ) встановив обмеження на перекази з картки на картку (P2P) у розмірі до 150 тисяч гривень на місяць. Новий меморандум розширює ці обмеження на операції через систему IBAN. Документ був розроблений Незалежною асоціацією банків України (НАБУ), Асоціацією українських банків (АУБ) і підтриманий НБУ.

Попри нові правила, клієнти почали обходити обмеження, використовуючи міжнародні рахунки IBAN для здійснення переказів. Тепер меморандум посилює регулювання і поширює ліміти на перекази через IBAN.

Категоризація клієнтів і нові ліміти

Банки почнуть класифікувати клієнтів на три категорії ризику: низький, середній і високий. Головними критеріями є підтвердження походження коштів та відповідні документи.

Для клієнтів без підтверджуючих документів автоматично встановлюється ліміт на перекази у 50 тисяч гривень на місяць.
Для клієнтів з низьким і середнім рівнем ризику встановлюються такі ліміти:

  • 150 тисяч гривень з 1 лютого 2025 року;
  • 100 тисяч гривень з 1 червня 2025 року.

Ліміт охоплює всі вихідні перекази в гривнях та іноземній валюті, як в Україні, так і за кордоном. Навіть переказ коштів між власними рахунками в різних банках враховуватиметься. Винятком залишаються перекази між рахунками в межах одного банку.

Збільшення лімітів за підтвердження доходів

Клієнти, які хочуть перевищити встановлений ліміт, повинні надати документи про походження коштів. Ліміт може бути збільшений відповідно до підтверджених доходів. Наприклад, якщо діє ліміт у 100 тисяч гривень, а клієнт надав довідку про офіційний заробіток у 120 тисяч гривень, ліміт збільшується на цю суму.

До списку документів для підтвердження доходів входять:

  • Довідки ОК-5 або ОК-7 з Пенсійного фонду;
  • Податкові декларації для ФОП та фізичних осіб;
  • Зарплатні відомості;
  • Документи, що підтверджують волонтерську діяльність.
  • Перевірки ФОПів і бізнесу

Новостворені ФОПи (перші шість місяців діяльності) будуть ретельно перевірятися. Ознаки ризикових операцій включають різке збільшення платежів, дроблення транзакцій та нетипову активність.

Для бізнесу меморандум підвищує вимоги до організації платежів, ведення обліку та надання підтверджень для зняття готівки.

Ліміти в платіжних системах і розрахунки за кордоном

Обмеження діють і для платіжних систем RozetkaPay та NovaPay. Також, з 10 вересня 2024 року НБУ встановив ліміт у 100 тисяч гривень на місяць для карткових розрахунків за кордоном.

Іноземну валюту можна придбати без додаткових документів на суму до 50 тисяч гривень на місяць. Однак для підприємств є можливість купувати валюту на витрати, пов’язані з відрядженнями, за умови надання підтверджуючих документів.

Доходи за кордоном і оподаткування

Рахунки в іноземних банках та доходи до 250 тисяч доларів тимчасово не оподатковуються через воєнний стан, але великі суми підлягають додатковому контролю.

Останні новини України:

Українці можуть скасувати обмін доларів та повернути кошти: в НБУ розкрили, як це зробити.

Курс валют та розмір зарплат: з'явились прогнози на 2025 рік, що чекає на українців.

Україна приєднається до зони платежів у євро: в НБУ повідомили, що це означає та чи замінять гривню на валюту ЄС.

Теги за темою
Гроші Нацбанк Банк
Джерело матеріала
loader
loader