ЄС витрачає газ зі сховищ найшвидшими темпами з часів енергетичної кризи три роки тому — FT
ЄС витрачає газ зі сховищ найшвидшими темпами з часів енергетичної кризи три роки тому — FT

ЄС витрачає газ зі сховищ найшвидшими темпами з часів енергетичної кризи три роки тому — FT

ЄС витрачає газ зі сховищ найшвидшими темпами з часів енергетичної кризи три роки тому — FT

Холодніша погода і зниження обсягів морського імпорту збільшують залежність від газу, який зберігається у сховищах.

ЄС витрачає газ зі своїх сховищ найшвидшими темпами з часів енергетичної кризи три роки тому, оскільки холодна погода і скорочення морського імпорту підвищують попит, повідомляє FT.

Обсяг газу у сховищах країн Євросоюзу скоротився приблизно на 19% з кінця вересня, коли на газових ринках закінчується сезон поповнення запасів, до середини грудня, згідно з даними галузевої організації Gas Infrastructure Europe.

У попередні два роки за той самий період спостерігалося зниження запасів лише “на однозначні числа”, коли вищі за норму температури забезпечували відносну наповненість сховищ протягом зимового опалювального сезону, а промисловість стримувала попит через вищі ціни.

“Цієї зими Європі довелося значно більше покладатися на свої підземні сховища, ніж за останні два роки, щоб компенсувати зниження імпорту скрапленого природного газу й задовольнити зростання попиту”, - каже керівник відділу ціноутворення на газ в Європі в агенції Argus Media Наташа Філдінг.

Європа також зіштовхнулася з посиленням конкуренції за імпорт СПГ з боку азійських покупців, яких приваблюють нижчі ціни. Це призвело до уповільнення поставок і необхідності більше використовувати накопичені запаси.

Востаннє запаси газу зі сховищ на континенті так швидко вичерпувалися до середини грудня у 2021 році, коли РФ почала скорочувати поставки трубопроводами напередодні повномасштабного вторгнення в Україну.

Зараз рівень запасів газу в ЄС становить 75% — це дещо вище середнього показника за попередні десять років, до того, як уряди західноєвропейських країн почали намагатися зменшити залежність від російського імпорту. Станом на середину грудня минулого року рівень запасів був близьким до 90%.

Європейські ціни на газ приблизно на 90% нижчі за 300 євро за МВт-год, які спостерігалися під час енергетичної кризи влітку 2022 року. Однак скорочення запасів у сховищах взимку може ускладнити та зробити дорожчим їхнє заповнення наступного року — держави ЄС повинні заповнити свої сховища на 90% до початку листопада відповідно до встановленого Єврокомісією обов'язкового показника (хоча деяким країнам передбачені нижчі показники).

Значна частина поставок газу зараз надходить у вигляді СПГ, питання якого останніми тижнями стає дедалі більш політизованим. Новообраний президент США Дональд Трамп попередив ЄС, що Союз повинен взяти на себе зобов'язання купувати “великі” обсяги американської нафти й газу або ж зіштовхнутися з тарифами, тоді як Катар пригрозив припинити поставки СПГ, якщо країни ЄС суворо дотримуватимуться нового законодавства щодо покарання компаній, які не відповідають встановленим критеріям викидів вуглецю, дотримання прав людини та трудових прав. Штати є найбільшим постачальником СПГ до ЄС, а Катар — третім за величиною.

Ще однією причиною швидкого використання запасів стало те, що Європа переживає періоди похолодання, а також дні, коли ні сонячні панелі, ні вітрогенератори не дають енергії, — що збільшило попит на газ для виробництва електроенергії.

Попит на промисловий газ у дев'яти північно-західних європейських країнах цього року “оговтався від мінімумів 2023 року”, збільшившись на 6% у річному обчисленні за період з січня по листопад, за словами наукового співробітника Центру глобальної енергетичної політики Колумбійського університету Анни-Софі Корбо.

Деякі країни вичерпали свої запаси швидше, ніж інші. У Нідерландах обсяги газу, що зберігаються з початку зими, скоротилися на 33%, а у Франції — на 28%.

Очікується, що потоки російського газу, який надходить до Європи через Україну, також припиняться, оскільки закінчується термін дії транзитного контракту. На цей маршрут припадає близько 5% імпорту газу до ЄС.

“Не схоже, що існує серйозне занепокоєння через потенційне припинення постачання російського газу через Україну. З огляду на це кожен незначний обсяг [газу], звичайно, матиме значення в сезоні поповнення запасів”, - сказав генеральний секретар галузевої організації Eurogas Андреас Гут.

Практично втративши європейські нафтовий і газовий ринки, РФ не тільки не втрачає надії, а й не полишає спроб повернутися зі своїми енергоносіями в Європу. І розробляє для цього гібридні стратегії. Про те, як “Росія маскується, щоб повернути свої нафту і газ в Європу. Як її зупинити”, розповідала команда Центру “Стратегія ХХІ” — Михайло Гончар, Оксана Іщук, Ігор Стукаленко та Андрій Чубик.

А про необхідність запровадження Україною санкцій на транзит нафти та газу російського походження читайте у статті “Росія отримує 12 мільярдів доларів за рахунок України. Настав час це зупинити”.

 

Джерело матеріала
loader
loader