В El Pais розкрили, яких гарантій Зеленський чекає від Заходу
В El Pais розкрили, яких гарантій Зеленський чекає від Заходу

В El Pais розкрили, яких гарантій Зеленський чекає від Заходу

Стало відомо, які гарантії президент України Володимир Зеленський очікує від союзників.

Як передає "Хвиля", про це пише іспанське видання El Pais.

Зеленський вимагає від союзників чітких і дієвих гарантій безпеки, щоб завершити конфлікт та забезпечити мир у регіоні. Найнадійнішим варіантом залишається вступ України до НАТО, адже стаття 5 Альянсу гарантує колективний захист усіх його членів. Однак цей шлях залишається заблокованим через значний опір всередині самого Альянсу.

При цьому в деяких європейських центрах сили розглядаються й інші варіанти розгортання "парасольки безпеки". Наприклад, поєднання відправлення європейських миротворців в Україну з потоком західної зброї та оборонним щитом США.

Високопосадовець Європи наполягає, що конфлікт завершиться за столом переговорів, можливо, раніше, ніж очікувалося. Європа має підготуватися до цього і претендувати на місце за столом переговорів.

"Мало хто сумнівається, що в нинішній ситуації така угода спричинить втрату Україною території або, щонайменше, замороження статусу зайнятих районів на певну кількість років. Україна перебуває в критичній ситуації. А зима проходить особливо важко, знову ж таки через російські атаки на енергетичну інфраструктуру. Києву бракує військових. ЄС, який пообіцяв країні-кандидату на вступ до ЄС підтримку будь-якою ціною і стільки, скільки потрібно, ставить на карту не лише своє процвітання та авторитет, а й безпеку", - пише видання.

Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у четвер визнала, що 2025 рік стане вирішальним.

Однак, як зазначається, нікому не прийде в голову, що більша частина цього рішення може бути прийнята за 5000 кілометрів від Брюсселя, у Вашингтоні, починаючи з 20 січня, зі зміною влади у Білому домі. Трамп пообіцяв припинити конфлікт протягом 24 годин. Він не дав жодних натяків на те, як він це зробить, але його публічна риторика не вселяє оптимізму.

Війна Росії проти України / Фото: GettyImages
Війна Росії проти України / Фото: GettyImages

Нещодавно він надіслав послання Зеленському із закликом почати думати про припинення вогню і віддати всі зайняті території.

"Приємно сказати, що вони хочуть повернути свої землі, але міста переважно зруйновані. Ви подивіться на деякі з цих міст, і там не залишиться жодної будівлі. Тому, коли ви говорите "поверніть країну"... Що повернути? Це 110-річна реконструкція", - сказав він.

Видання зазначає, що попри такі заяви, кілька європейських джерел, які попросили про анонімність, вважають, що сигнали, які надсилає республіканець, не є негативними. І підкреслюють, що Трамп хоче досягти миру, але з позиції сили.

Зокрема, генерал Кіт Келлог, якого він призначив своїм посланцем по Україні, похвалив нові пакети озброєнь від адміністрації Байдена і дозвіл Києву атакувати цілі на російській території.

"Йому важливо не здатися слабким. Європа також намагається переконати його в тому, що вигідна для Росії угода дасть поштовх Китаю та Ірану - його ворогам і союзникам Кремля - в надії схилити трампістський баланс на користь Путіна", - зазначив високопоставлений представник ЄС.

Тим часом джерело в українському уряді сказало: "Трамп ще не ухвалив рішення, одного дня він показує одне, а іншого - інше, тому так важливо діяти зараз і передавати наші послання".

Як зазначається, розмови про гіпотетичні переговори або "гарантії безпеки" не є публічними. Ніхто не хоче давати російському диктатору Володимиру Путіну свободу дій, але настрій у Європі змінився.

При цьому лідери союзників кажуть, що тепер необхідно визначити, якою буде українська перемога - це має вирішити Київ, - потім умови миру, а потім формули його забезпечення, включаючи європейських миротворців, яких уже запропонував президент Франції Еммануель Макрон.

На даний момент мета полягає в тому, щоб допомогти Україні зброєю і додатковими засобами, щоб допомогти їй зайняти сильнішу позицію за столом можливого діалогу. І перетворити Україну на дикобраза, важко переварювану броню, щоб відмовити Кремль.

"У середу генсек НАТО викликав Зеленського, представників семи європейських союзників і голів Комісії Урсулу фон дер Ляєн та Ради Антоніу Косту, щоб обговорити це питання. Хоча джерела, присутні на вкрай вузькій нараді, зазначають, що було вирішено збільшити військову підтримку - зокрема, збільшити кількість засобів ППО та програми підготовки військ, - але не було досягнуто консенсусу щодо більш амбітного підходу. ЄС, до того ж, перебуває не в найкращому становищі: політичні проблеми у Франції та Німеччині, запаси зброї вичерпані, промисловість потребує поштовху і продуманої стратегії, а бюджети й так у кращому випадку обмежені", - пише видання.

Зараз більшість хоче робити крок за кроком. "Щоб спрямувати миротворчі сили, спочатку має бути мир", - сказав Верховний представник із зовнішньої політики Кая Каллас.

Нагадаємо, росіяни знову розстріляли групу українських полонених.

Теги за темою
Володимир Зеленський
Джерело матеріала
loader