Закарпаття знову у центрі скандалу: державне підприємство "Добробуд", створене для будівництва житла для переселенців, опинилося у центрі розслідування Bihus.info. Замість виконання своєї шляхетної місії підприємство роздає землі "своїм" людям під дуже вигідні умови.
Головний герой цієї історії – Павло Котик, колишній лісівник та бізнесмен зі Львова, якого пов'язують дружні та ділові відносини з екс-головою Закарпатської ОВ Віктором Микитою. Саме за Микити навесні 2022 року з'явилося підприємство "Добробуд".
Офіційно воно мало шукати землі для переселенців. Насправді через аукціони землі йдуть пов'язаним з Котиком компаніям за цінами, які змушують заздрити навіть ветеранів аукціонної "удачі".
Як розподілялися землі?
На сайті Prozorro від "Добробуду" знайшлися всього три аукціони. Йдеться не про продаж землі, а про передачу права суперфіція – тобто права побудувати щось на ділянці та продати це. Натомість забудовники повинні виділити частину квадратних метрів для переселенців.
Звучить благородно, але є нюанс: віддавати ці метри можна не в новому будинку та навіть не в Ужгороді.
-
Перша ділянка (3,5 га): віддано ТОВ "Чеймер Альянс" за 1,6 млн грн та обіцянку передати 1200 кв. м нерухомості. Цікаво, що після перемоги на аукціоні фірму очолив Олександр Ткач – бізнес-партнер сестри Павла Котика.
-
Друга ділянка (1 га): пішла за 510 тис. грн та 375 кв. м житла київському ТОВ "Домінус Старк". За кілька місяців серед власників фірми з'явився Олег Бережницький, у якого в реєстрі нерухомості досі висять договори іпотеки з дружиною Котика.
-
Третя ділянка (3,8 га): за 800 тис. грн та 2000 кв. м нерухомості отримала львівська фірма "Вест Еір Карго". Її новим власником став Роман Блащак, який раніше вів справи із Котиком.
А що за межами Ужгорода?
На цьому все не скінчилося. У прикордонному селі Батєве київське ТОВ "Лареал Естейт" за копійки викупило непрацюючий хлібний комбінат із землею під ним. Фірма належить Ларіні Котік, дружині Павла Котика.
- Вартість покупки – трохи більше ніж 1,5 млн грн (близько 150 грн за квадратний метр).
- Довгострокова оренда на 5,4 га землі під комбінатом – лише 500 тис. грн на рік.
- Поруч Ларіна Котик також отримала 16 га землі під будівництво "сухого порту та виробничого комплексу".
На тлі війни такі схеми виглядають як мінімум цинічно. Замість того, щоб дійсно вирішувати проблему переселенців, ресурси області йдуть до рук вузького кола бізнесменів із добрими зв'язками.
Якщо так і надалі піде, ідея з житлом для переселенців залишиться добрими намірами, а на відданих ділянках зростатимуть нові елітні житлові комплекси. Але для кого?
Крім того, Знай.ua повідомляв, живуть у руїнах, про виплати лише мріяти: бюрократична безнадія позбавила українців права на новий будинок