За дуже рідкісним винятком, роль українських послів у нинішній конструкції української влади, а також системи ухвалення та реалізації зовнішньополітичних рішень, є незначною. Банкова захопила міжнародний трек та робить ставку на персональну дипломатію, пише у своїй статті "Навіщо Київ міняє послів на переправі. Хто й куди вирушить представляти Україну" журналіст-міжнародник Володимир Кім.
"Захопивши міжнародний трек, ОПУ досить часто вирішує питання через голови послів, а багато міжнародних зустрічей президента організують в обхід МЗС і посольств. Послів тримають осторонь, і найчастіше новини з України, що стосуються відносин із країною перебування, вони дізнаються з ТГ-каналів або інтернет-сайтів", — пише журналіст.
Кім вказує, що хоч президент Володимир Зеленський та голова його офісу Андрій Єрмак роблять ставку на персональну дипломатію, у світі представником країни вважають посла та надають перевагу офіційним шляхам комунікації. Хоч ігнорування протоколу й сприймали з розумінням на початку повномасштабної війни, зараз союзники все більше хочуть повернутися до традиційних методів ведення перемовин.
Як пише автор, на початку 2024 року Банкова наполягала на присутності Єрмака під час переговорів тодішнього глави МЗС України Дмитра Кулеби з міністром закордонних справ КНР Ван Ї. Тоді це мало не зірвало зустріч глав відомств. Представники Китаю відмовили у проханні ОПУ і в останню хвилину Київ все ж відступив.
"У Китаї добре відома роль Єрмака в українській політиці, як і те, що очільник МЗС України перебуває в глибокій тіні керівника президентського офісу. Однак дотримуватися протоколу та зовнішніх формальностей виявилося для Пекіна важливішим", — пояснює Кім.
Більше матеріалів Володимира Кіма читайте за посиланням.