Повістку ТЦК неможливо оскаржити, навіть підроблену чи неналежно оформлену, — Верховний Суд
Повістку ТЦК неможливо оскаржити, навіть підроблену чи неналежно оформлену, — Верховний Суд

Повістку ТЦК неможливо оскаржити, навіть підроблену чи неналежно оформлену, — Верховний Суд

Повістка, видана ТЦК не може бути оскарженою судом, оскільки є лише засобом оповіщення про необхідність виконати військовий обов’язок — так вирішив Верховний Суд у постанові по справі.

Відключайте рекламу - підтримуйте ITC! Повістку ТЦК неможливо оскаржити, навіть підроблену чи неналежно оформлену, — Верховний Суд - Фото 1

Чоловік вимагав визнання протиправними дій ТЦК щодо створення та вручення йому повістки, за якою він мав з’явитися до ТЦК. Раніше йому відмовив відповідний окружний та апеляційний суд. У скарзі позивач стверджував, що підпис керівника ТЦК на документі підроблений, а сама повістка сфальшована. Також, за його словами, відсутні розпорядження та оповіщення, дата та мета виклику.

Позивач зазначав, що повістка має бути підписаною виключно начальником ТЦК та вручена особисто або уповноваженими особами. У конкретному випадку також мав бути складений акт про відмову від отримання повістки, чого теж не сталося. Нібито вручення позивачеві «незаконної повістки» створило для нього тяжкі наслідки у вигляді кримінальної справи за статтею 336 КК.

Верховний Суд у складі колегії Касаційного адміністративного суду відмовив позивачеві у провадженні — позов «не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства». ВС розтлумачив це поняття як такий, що взагалі не підлягає розгляду у суді.

Відмова суду першої інстанції ґрунтувалася на тому, що предмет позову підлягає розгляду адміністративного судочинства та взагалі у судовому порядку. При цьому суд урахував висновки Верховного Суду з постанови 8 вересня 2022 року: саме по собі сповіщення громадянина у вигляді повістки не є рішенням чи дією суб`єкта владних повноважень. А відповідно, немає й дії, яка може порушувати права, свободи або інтереси позивача.

Верховний Суд у постанові 23 жовтня 2024 року по справі №380/2838/24 підтвердив, що виготовлення ТЦК повістки, яку позивач називав сфальшованою, не є рішенням чи дією суб`єкта владних повноважень. Тож повістка не може бути оскарженою в суді, тому що є лише засобом оповіщення особи про необхідність виконати військовий обов`язок. З’явитися до ТЦК особу зобов’язує не повістка, а Закон №2232-XII.

Спецпроєкти

Обставини незгоди позивача з врученням повістки, а також з наслідками його відмови від отримання повістки та неявкою до ТЦК, не можуть бути предметом розгляду в адміністративному судочинстві. Дії ТЦК з виготовлення та вручення повістки не свідчать про факт порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів позивача. Втім, доводи щодо порушення ТЦК процедури вручення повістки та обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого статтею 336 КК, на які вказує позивач, можуть бути предметом перевірки судом у межах відповідного кримінального провадження.

Джерело: Судово-юридична газета

Джерело матеріала
loader