Національна рада телебачення і радіомовлення Румунії просить Єврокомісію почати офіційне розслідування щодо застосунка Tik.
Tok і можливого неналежного використання платформи, що забезпечило лідерство у першому турі президентських виборів маловідомого ультраправого політика Келіна Джорджеску.
Як пише "Європейська правда", про це повідомляє Digi24.
Заступник голови відомства Валентин Александру Жукан зазначив, що кампанія на платформі з використанням скоординованих акаунтів та збільшення видимості контенту за допомогою алгоритмів, ймовірно, була одним з ключових факторів сенсаційного результату до того маловідомого Джорджеску.
"Ці дії викликали підозри у маніпуляції громадською думкою через неналежне використання платформи Tik.
Tok і нестачу прозорості щодо управління політичним контентом", – зазначив він.
Жукан нагадав, що європейський Акт про цифрові послуги вимагає від особливо великих платформ оцінювати системні ризики, що можуть виникати через роботу сервісів, що включає у тому числі можливий вплив на демократичні процеси.
"Алгоритми Tik.
Tok "розганяли" контент кампанії на користь конкретного кандидата, створивши дисбаланс у виборчій конкуренції… Не було презентовано ніяких заходів для оцінки чи зниження цього ризику", – зазначив посадовець.
Він вважає, що фактор Tik.
Tok мав значний вплив на перший тур президентських виборів у Румунії, оскільки платформа посприяла створенню нечесної переваги для одного кандидата, маніпуляції громадською думкою через немаркований контент, експлуатацію молодих користувачів, які складають більшість аудиторії (8,9 млн у Румунії).
За Джорджеску проголосували 31% людей у віці 18-24 років.
Єврокомісію закликають почати розслідування щодо виконання Tik.
Tok вимог Акту про цифрові послуги, особливо у частині щодо прозорості алгоритмів і системних ризиків, вимагати від Tik.
Tok опублікувати детальний аналіз ризиків втручання у демократичний процес у контексті роботи платформи у Румунії та опублікувати звіт про прозорість алгоритмів, зокрема у контексті передвиборчої реклами в Румунії перед першим туром президентських виборів.
Очільниця ліберальної політичної групи Європарламенту вимагає від генерального директора Tik.
Tok прийти до законодавчого органу ЄС і відповісти на питання про роль соцмережі у виборах президента Румунії.
У румунських містах ввечері 26 листопада пройшли протести молоді проти ультраправого кандидата в президенти.