За словами вчених, це сталося, коли на планеті домінували тільки мікроби.
Задовго до того, як люди створили свої перші ядерні реактори, природа самостійно створила найперший із них. Це сталося в той час, коли на планеті домінували лише мікроби, пише IFLScience.
У 1972 році на заводі з переробки ядерного палива в П'єрлатті, Франція, один зі штатних фізиків проводив аналіз зразків урану. Він помітив дещо дивне в отриманих даних.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
Зазвичай у родовищах уранової руди знаходять три різні ізотопи: уран 238, уран 234 й уран 235. Уран 238 найпоширеніший, а уран 234 є найрідкіснішим.
На частку ізотопу 235 припадає близько 0,72% родовищ урану, і він є найбажанішим. Якщо збагатити його на понад 3%, тоді ізотоп можна використовувати для створення стійкої ядерної реакції.
У зразках з Окло (Африка) ізотоп 235 становив 0,717% від загальної кількості. На перший погляд, така різниця може здатися невеликою, але вона досить дивна.
"Весь природний уран сьогодні містить лише 0,720% урану 235. Цей самий результати ви б отримали при перевірці порід з кори Землі, навіть місячної породи або метеоритів. Але шматок породи з Окло містив лише 0,717%", — пояснюють у Міжнародному агентстві з атомної енергії (МАГАТЕ).
Подальші дослідження показали, що в інших родовищах цього регіону містилося ще менше ізотопу, близько 0,4%. Спочатку вчені припускали, що родовище якимось чином пройшло через стійку реакцію ядерного поділу. Але пізніше вони з'ясували, що уран у цьому місці пройшов через стійку природну реакцію поділу понад 2 млрд років тому.
"Дослідження показало, що дефіцит 235U в Окло міг з'явитися внаслідок ізотопного фракціонування ще в земній корі, або ж під час природної ланцюгової реакції. Незабаром аналізи підтвердили, що це була ланцюгова реакція, на яку вказував аномальний вміст рідкоземельних ізотопів", — ідеться у звіті Геологічної служби США.
У наші дні умов для подібних реакцій майже не залишилося, оскільки в минулому вміст урану 235 на місцевості був набагато вищим. Також це місце мало бути заповнене ґрунтовими водами для підтримання реакції, зовсім як у сучасних ядерних реакторах для уповільнення нейтронів, що утворюються під час поділу.
Оскільки вода під час процесу нагрівалася і випаровувалася, нейтрони не сповільнювалися і "збігали" без подальшої реакції. Розподіл зупинявся перш, ніж вода остигала і просочувалася у відкладення досить глибоко, щоб знову почався процес розподілу.
У підсумку через тисячі років ядерних реакцій перший у світі ядерний реактор повільно зупинився.
Нагадаємо, фізики показали, що відбувається всередині термоядерного реактора. За допомогою приголомшливої візуалізації можна побачити, як відбувається термоядерний синтез всередині токамака.