В тилу перебуває понад 100 тис. військових пенсіонерів, які цілком можуть поповнити ряди ЗСУ, вважає нардепка фракції "За майбутнє" Ірина Констанкевич. При цьому 40 тис. українців з цієї категорії і так воюють.
Силам оборони не вистачає людей на фронті, тоді як в тилу протягом останніх кількох місяців забронювали від мобілізації понад мільйон громадян. Щоб здолати ці негаразди, Кабінет Міністрів прийняв нову постанову, тим часом у деяких регіонах України не вистачає працівників. Про те, де можна відшукати джерело резервів для призову, нардепка фракції "За майбутнє" і самовисуванка від партії "Голос" Ірина Констанкевич розповіла в ефірі "Новини. Live".
Констанкевич пояснила, що з процесом мобілізації є три проблеми: дефіцит бійців у лавах ЗСУ, понад мільйон заброньованих та багато порушень під час отримання відстрочки від мобілізації. У зв'язку з цим уряд й ініціював зміни правил бронювання громадян, які працюють на критично-важливих підприємствах і оформив захист через електронний застосунок "Дія". Нардепка не могла назвати, про які саме порушення ідеться і в якому обсязі. Однак заявила, що, згідно з її даними, на Волині навпаки — позникали чоловіки й нікому працювати.
"Я не втаємничена у ці схеми. З іншого боку, я володію інформацією, бо перебуваю на Волині, що у нас насправді великий дефіцит на підприємствах, тобто чоловіків не так і багато, їх майже немає, і зокрема на підприємствах критичної інфраструктури, тому десь треба справді зробити аналіз і ревізію", — заявила політикиня.
В ефірі також пролунала ідея Констанкевич щодо того, як можна здолати дефіцит мобілізованих та зберегти мирне життя чоловіків в тилу. З її слів, в України є резерв людей, яких можна відправити в армію — це військові запасу (військові пенсіонери), працівники Державної служби надзвичайних ситуацій, поліцейські, працівники інших силових відомств. Нардепка також повідомила кількість військових пенсіонерів "спроможного віку", яких можна призвати: їх близько 100 тис. При цьому 40 тисяч українців цієї категорії вже на фронті.
"Там ще є ресурси і можна шляхом ротації це питання вирішувати, це один із найбільш реалістичних шляхів. Ті, які ще не пенсійного віку, тобто віку, спроможного тримати зброю в руках, і отримують лише пенсії від держави, то це десь понад 100 тисяч", — заявила Констанкевич.
Бронювання від мобілізації — деталі нової постанови
Зазначимо, 22 листопада Кабінет Міністрів опублікував постанову про зміни правил бронювання від мобілізації на підприємствах. Згідно з оновленими правилами, з'явились нові критерії для надання відстрочки: компанія повинна платити заброньованому зарплату не менше як 20 тис. грн, а такий же розмір зарплат — в середньому по підприємству. Крім того, планують переглянути перелік визначення критичної важливості компанії для економіки та регіону.
Раніше Фокус писав про деталі призначення пенсії військовослужбовцям — по них можна визначити орієнтовний вік людей, про яких говорила нардепка. Згідно з українським законодавством, на пенсію можна піти при наявності вислуги в ЗСУ 25 та більше років, або якщо є страховий стаж 25 років і більше, а вислуга в силових структурах — не менш як 12 років. Якщо припустити, що людина пішла на службу у 18 років, то мінімальних пенсій вік може становити 43 роки.
Нагадуємо, 25 листопада нардеп Богдан Кицак пояснив, які категорії українців можуть втратити відстрочку від мобілізації після нової постанови Кабміну.