Протягом 75 років США відігравали провідну роль в НАТО. Проте перемога Дональда Трампа на виборах і його повернення до Білого дому викликали загрозу війни в Європі, в якій союзники по НАТО більше не зможуть розраховувати на повну підтримку США — або, можливо, на будь-яку підтримку з боку США взагалі.
Після виборів у США європейські заклики до дій стали більш наполегливими. Президент Франції Еммануель Макрон, заявив, що Європа не повинна стати слабкою "травоїдною твариною", оточеною "хижаками".
Проте поки що європейські справи не відповідають риториці. Деякі фахівці з оборонного планування навіть згадують 1970-ті роки — останній раз, коли НАТО, щоб компенсувати свої недостатньо потужні звичайні засоби стримування, чітко дало зрозуміти Москві, що в разі нападу на Альянс він застосує ядерну зброю першою, повідомляють кореспонденти газети Financial Times.
"Так чи інакше, європейцям доведеться взяти на себе більший тягар [оборони]. Питання в тому, чи буде це керованим процесом, чи хаотичним", — визнає високопоставлений європейський чиновник з питань безпеки.
Кореспонденти стверджують, що однією з проблем є неефективність фрагментованої оборонної промисловості Європи. Відсутність масштабу збільшує витрати, обмежує оперативну сумісність і створює логістичні проблеми навіть з такими простими речами, як боєприпаси, які є стандартними для всіх країн-членів НАТО.
"Виконання зобов'язань [НАТО] вимагатиме від європейських членів Альянсу значного підвищення рівня боєготовності, закриття критично важливих сфер спроможностей, зміцнення оборонно-промислових баз і здійснення довгострокових фінансових інвестицій у збройні сили й оборонні інновації", — попереджає аналітичний центр Міжнародний інститут стратегічних досліджень у своїй нещодавній доповіді.
Ще одним важливим питанням є фінансування. Згідно з даними НАТО, європейські союзники по НАТО збільшили витрати на оборону з 2022 року майже на третину в реальному вираженні, до 476 млрд доларів. Проте Марк Рютте, генеральний секретар НАТО, заявив, що Європа "не досягне 2-відсоткового показника".
"Якби американці не робили жодних внесків, а європейці не витрачали 3-4% ВВП на оборону, [Європа] наражалася б на значний ризик з боку Росії", — каже високопоставлений європейський чиновник з питань оборони.
Нагадаємо, що лідери Франції та Німеччини заявили, щоЄвропейський Союз повинен бути єдиним і тісно координувати свої дії у зв'язку з поверненням Трампа до Білого дому. У Reuters зазначили, що досягнення європейської єдності буде непростим завданням, не в останню чергу тому, що протягом останніх років Париж і Берлін дедалі більше розходяться у поглядах на різні питання — від того, як фінансувати витрати на оборону, до торгівлі й, зокрема, тарифів на китайські електромобілі.