У Румунії тривають президентські вибори. До 16:00 на виборчих дільниць проголосувало 6 648 173 мільйони осіб, що становить майже 37 відсотків виборців, які мають право голосу (із загального числа 18 008 480 осіб). Понад 1 мільйон молодих людей проголосують уперше. Дані про явку змінюються та оновлюються щохвилини.
Про перебіг виборчого процесу інформують DIGI24 та Media9.
Постійний виборчий орган оголосив, що 31 жовтня в Реєстрі виборців було зареєстровано 19 002 912 громадян, які мають право голосу. Із загальної кількості румунських виборців, внесених до виборчого реєстру, 18 011 923 проживають у країні, а 990 989 - за кордоном. Серед них понад 1,1 мільйона молодих людей, які вперше отримають право голосувати на президентських виборах.
Для проведення президентських виборів у країні відкрито 18 968 виборчих дільниць, повідомляє AEP. 950 дільниць відкрито в діаспорі, що на 35 більше, ніж на літніх виборах до Європарламенту. Найбільше виборчих дільниць відкрито в Італії (і на Мальті) - 158 дільниць, Іспанії - 147 дільниць, Великій Британії - 107 дільниць, Франції (і Монако) - 68 дільниць, Республіці Молдова - 59 дільниць, США - 48 дільниць, Бельгії - 29 дільниць, Королівстві Нідерланди - 21 дільниця. Виборці можуть голосувати за місцем проживання або перебування, за постійними списками, на тій виборчій дільниці, яка їм виділена (виділена/розділена на зони для кращого адміністрування). Якщо вони не перебувають за місцем проживання, вони можуть голосувати на будь-якій іншій виборчій дільниці, за додатковими списками.
Дані також показують, що в період з 1992 по 2004 рік не було великої різниці в явці між першим і другим турами. Однак на виборах 2014 і 2019 років явка діаспори у другому турі була набагато вищою, ніж у першому.
Нові оцінки результатів голосування, зроблені політичними джерелами на основі даних, зібраних до 14:00, показують, що Марчел Чолаку набрав би 25 відсотків голосів виборців. На другому місці Олена Ласконі, яка, за оцінками, отримала 19%, а на третьому - Георге Сіміон і Ніколає Чуке, у яких по 12-13%. Далі йде Келін Георгеску з 10 %. За іншими оцінками, зробленими представниками іншого політичного табору, Георгій Сіміон випередив би Олену Ласконі. Кандидат від AUR отримав би 21%, а кандидат від USR - 17%. Марчел Чолаку також посів перше місце з 25.
Особливих інцидентів на виборах немає, хоча близько 80 сигналів про порушення зафіксовано. Половина з них не підтвердилася. Щодо решти розпочато розслідування. Крім того, виявилося, що в гірських районах Румунії є населені пункти, до яких не докотилася передвиборча кампанія.
У виборах беруть участь 13 кандидатів Фаворит першого туру - чинний прем'єр-міністр Румунії соціал-демократ Марчел Чолаку. Його головний конкурент - лідер ультраправого Союзу за єдність румунів (AUR) Джордже Сіміон. 1 грудня в Румунії також відбудуться парламентські вибори, а 8 грудня, якщо буде потрібно - другий тур президентських виборів.
Нагадаємо, опитування свідчать, що до другого туру пройдуть лівий прем'єр Румунії Марчел Чолаку і правий Джорджу Сіміон з «Альянсу за об'єднання румунів». Експерти вважають, що Чолаку може виграти другий тур через свою поміркованість і досвід управління країною під час війни в Україні. Однак не виключені зміни через розчарування румунами високою вартістю життя. Прем'єр Чолаку більш поміркований і виступає за підтримку України.
«Румунія була за Україну беззастережно і такою залишиться», - заявляв Чолаку на румунському телебаченні.
Президент Румунії Клаус Йоганніс залишає свій пост після двох термінів. Він зміцнив прозахідну політику країни, але звинувачується в недостатніх зусиллях у боротьбі з корупцією.
Сіміон вважає голосування вибором між укоріненим політичним класом, який прихильний іноземним інтересам Брюсселя, і собою, який захищатиме економіку і суверенітет країни. За його словами, він піде за правим урядом Італії, сформованим Джорджією Мелоні.