«Doomscrolling» руйнує психічне здоров’я
«Doomscrolling» руйнує психічне здоров’я

«Doomscrolling» руйнує психічне здоров’я

Клацніть, прокрутіть, зітхніть. Ми все це робимо, чи не так? Лежимо в ліжку, дозволяємо своїм думкам розгулятися, бездумно прокручуючи негативні новини та матеріали соціальних мереж на своїх мобільних телефонах. Ця звичка, відома як «прокрутка доль», затягує нас дедалі глибше в інтернет — у пошуках відповідей, рішень чи відволікань, які обтяжують наш душевний стан.

Найчастіше ми опиняємося зануреними в безодню негативу, купаючись у поганих новинах і сумному контенті. Але чи замислювалися ви коли-небудь про те, як ця звичка впливає на ваше психічне здоров’я?

Що таке doomscrolling?

Термін «doomscrolling» описує саме таку модель цифрового споживання — постійне вивчення негативної інформації, удавана залежність від несамовитих новин і похмурого контенту. Незважаючи на негативні емоції, ми, здається, не можемо позбутися цієї тяги. Але чому? Що є причиною цього? Чи став думскролінг мимоволі переплітатися з нашими спробами розібратися у дедалі хаотичнішому світі?

Думскролінг і психічне здоров’я

Група дослідників з Університетського коледжу Лондона (UCL) вирішила розібратися в цьому питанні. Результати їхнього дослідження намалювали досить бентежну картину. Виявилося, що люди з поганим психічним здоров’ям не тільки тяжіють до негативного контенту в Інтернеті, але ця звичка, схоже, посилює симптоми депресії.

Команда UCL оцінила психічне здоров’я понад 1000 учасників, яких потім попросили посидіти в Інтернеті протягом тридцяти хвилин. Подальша оцінка психічного здоров’я та вивчення історії їхнього пошуку виявили разючу закономірність. Люди з найнижчими показниками психічного здоров’я шукали найбільше сайтів з негативною тематикою.

Вулиця з двостороннім рухом

Подальший експеримент був спрямований на те, щоб з’ясувати, чи є «прокручування доль» продуктом нашого психічного та емоційного стану або впливу інтернету. Коротше кажучи, чи були учасники експерименту притягнуті до меланхолійного контенту тому, що вже почувалися кепсько, або ж їхнє передчуття стало результатом їхньої активності в Інтернеті?

Читайте також -  Підвищена сонливість протягом дня може бути сигналом ранньої деменції

Талі Шарот, професор когнітивної нейронауки в Каліфорнійському університеті, зробила значний внесок у цю дискусію.

«Багато людей кажуть, що існує кореляція між поганим психічним здоров’ям і використанням інтернету», — каже Шарот. «Ми проводимо багато годин у мережі, і як люди, ми почали робити це тільки в останні кілька років. Невже це викликає проблеми?»

Іронія долі не покидає нас. Ми залюбки пускаємося в ці каламутні води, прекрасно розуміючи, що це призведе до того, що ми почуватимемося пригніченими. Чи не час нам переглянути свої цифрові звички?

Наслідки для психічного здоров’я

Наша ненаситна тяга до тривожних новин — не просто химерна звичка; вона має серйозні наслідки для громадського здоров’я. Ця тема особливо актуальна зараз, коли споживання цифрових технологій зросло як ніколи. Експерти в галузі охорони здоров’я та політики виступають за всеосяжну цифрову грамотність, прагнучи роз’яснити людям зв’язок між їхніми звичками в Інтернеті та емоційним станом.

Ідеальний сценарій? Люди навчаться визначати свою негативну поведінку в Інтернеті, що допоможе їм покласти край негативній спіралі приреченості. Крім того, експерти закликають робити перерви в роботі з екраном. Вони пропагують середовище, що сприяє психічному благополуччю, щоб нівелювати шкідливі наслідки надмірного споживання цифрових технологій.

Розумне споживання цифрових технологій

Як же пройти цей цифровий лабіринт, не занурившись у темряву, яку він часто породжує? Можливо, відповідь на це запитання — розумне споживання цифрових технологій.

Ми можемо побороти тривогу, яка часто супроводжує постійний вплив похмурої інформації, обравши збалансовану медіа-дієту, зменшивши час, який ми проводимо за екраном, і використовуючи техніки усвідомленості, такі як медитація. Одним словом, ми маємо переглянути наші стосунки з технологіями. Потрібно зробити так, щоб технології служили нам, а не навпаки.

Читайте також -  Терапія псилоцибіном дає надію мільйонам людей з депресією

Змініть свої звички прокрутки

Нещодавнє дослідження, проведене у Великій Британії, показало потенційні негативні наслідки захоплення смартфонами, особливо серед підлітків. Виявилося, що підлітки, які розповідали про неспокійні стосунки зі своїми смартфонами, втричі частіше відчували тривогу, депресію або страждали від безсоння. Наші цифрові звички мають значний вплив на наше психічне здоров’я. Незважаючи на те що інтернет має величезний потенціал, використання його можливостей перебуває в наших руках.

Якщо ми свідомо вирішили наситити свій розум позитивним контентом, у нас є шанс захистити, а то й зміцнити своє психічне благополуччя. Тож наступного разу, коли ви виявите, що прирікаєте себе на провал, згадайте про це: Ваше психічне здоров’я коштує набагато більше, ніж будь-який вірусний твіт, запальний пост або тривожна новинна стаття. Дослідження опубліковано в журналі Nature Human Behaviour.

Джерело матеріала
loader
loader