День святої Катерини: традиції та ворожіння
День святої Катерини: традиції та ворожіння

День святої Катерини: традиції та ворожіння

День святої Катерини: традиції та ворожіння

В цей день ворожили і дівчата, і хлопці.

24 листопада християни східного обряду в Україні відзначають День великомучениці Катерини. Раніше його святкували у грудні, але після переходу ПЦУ на новий календар, дата свята змінилась.

В цей день в народі дівчата традиційно ворожили на нареченого та намагалися дізнатися своє майбутнє.

Ворожіння у День великомучениці Катерини

Ворожіння на папері. У ніч із 23 на 24 листопада дівчата готували 12 листочків паперу, на яких писали чоловічі імена, а один листочок залишали порожнім. Листочки перемішували та залишали на ніч під подушкою. Вранці витягали навмання один з них з-під подушки. Вважалося, що це і буде ім'я майбутнього чоловіка. А ось якщо листочок попався порожнім, значить весілля на дівчину чекає нескоро.

Ворожіння на каші. Дівчата насипали в миску каші і йшли гуртом на двір кликати судженого на вечерю, б'ючи по воротах макогонами по черзі, приказуючи: «Іди, іди, суджений, кашу їсти!».

Ворожіння на крупі. Дівчата сідали перебирати крупу, попередньо поклавши до неї золоті, срібні та залізні предмети. Що першим витягне дівчина, таким буде достаток у її нареченого.

Ворожіння на їжі. Потрібно взяти скоринку хліба зі столу і перед тим, як лягати спати, покласти її під подушку і сказати «суджений мій, ряжений, приходь до мене, нагодую тебе». Після цього уві сні дівчині мав з'явитися майбутній чоловік.

Традиції свята

У давні часи з цим днем було пов'язано багато традицій. Зокрема, дівчата йшли в сад та зрізали гілку вишні, вдома її ставили у воду. Якщо до Дня святої Меланії вона зацвіте, доля дівоча квітнути буде, якщо ні – це поганий знак.

Також на вишні ворожили і хлопці. Якщо гілочка пустила багато листя, дружина буде гарною та працьовитою. Якщо листя на гілці було, а квіти – ні, то хлопець одружується з дівчиною нічим не примітною. Якщо ж гілка не цвіла і не пускала листя, то дружина буде сварлива.

Молодь на свято влаштовувала вечорниці. Дівчата збиралися разом, варили кашу, на якій теж ворожили. Оскільки День великомучениці Катерини припадає на Різдвяний піст, тому на стіл подавали лише пісні страви та не влаштовували гучних розваг.

Залишатися на застіллі допізна теж було не можна. Вважалося, що так можна було прогнівати долю.

Цього дня дівчина на виданні опівночі несла на найдавнішу могилу родичів пучок безсмертників, щоб її доля не померла. Також дівчата приносили "жертву тополі": накидали на гілки вишиту хустку, щоб вдовою не залишитися.

На свято біля ікони святої Катерини матері запалювали три свічки, «щоб рід не переривався».

Молитви у День святої Катерини

O, преблажена великомучениця Катерино, частоті твоєї слава, ти стовп православ’я, наша надія і заступниця, що явила нам себе. Благаємо Тебе, о подвижнице, свята діво, зглянься на нас, втамуй моління наші, захисти від лих, усунь з розуму нашого усі затьмарення, дай нам мудрувати про духовне, а не про земне. Помолися за нас до Господа, щоб пішли з нас всі плотські бaжання і пpистрасті до цьому тлінному світі. Убережи нас від підступів злих дyхів, злобно на нас нападників. Під покровом і заступництвом Твоїм будемо вільні від вoрoжих напастей. О, пресвята діво! Подаруй нам можливість звертатися до Тебе з проханням, що ти передаси своєму коханому, Господу нашому Ісусу Христу. Йому ж честь і хвала і нині, і повсякчас, і на віки віків! Амінь!

***

Свята великомучениці Катерино, надійна заступниця наша!

Попроси для мене у Бога нареченого щирого і вірного.

Лише на тобі надію маю! Благослови мене Боже. Амінь.

Джерело матеріала
loader
loader