Микола Томенко б'є на сполох: "Забудовна мафія та місцеве чиновництво оголосили війну реставраторам"
Микола Томенко б'є на сполох: "Забудовна мафія та місцеве чиновництво оголосили війну реставраторам"

Микола Томенко б'є на сполох: "Забудовна мафія та місцеве чиновництво оголосили війну реставраторам"

Кому війна, а комусь ласі шматки історичних центрів міст для забудови ресторанами і торговими центрами.

Так можна описати останні події в містах нашої воюючої країни, де владці, яким вже бракує 100-тисячних зарплат на місяць, вирішили тишком нишком доприватизовувати історичні частини наших міст та містечок. А щоб ніхто не заважав цьому процесу, то паралельно й ліквідувати науково-реставраційні інститути з їх цінними архівами.

Останній приклад.

Львівська міська влада в червні 2024 року розпочала процедуру банкрутства державного підприємства Український регіональний спеціалізований науково-реставраційний інститут «Укрзахідпроектреставрація». Цей Інститут має один із найбільших в Україні та унікальний за наповненням науково-технічний архів науково-дослідної, реставраційної науково-проектної та облікової памʼяткоохоронної документації. Хотілося б, щоб Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури, до сфери управління якого належить «Укрзахідпроектреставрація», не став співучасником злочину щодо знищення нашої історико-культурної спадщини, а втрутився у цю справу. Відзначу, що Міністерство культури підготувала лист підтримки до вищезгаданого Міністерства ще в липні 2024 року. Але відповіді та державницької реакції досі немає.

Нагадаю, що це не перша спроба знищити цінні архіви нашої історико-культурної спадщини. Ви, звісно, знаєте про те, як радянська Росія знищувала наші архіви та документи. Чого вартий лише підпал 24 травня 1964 року в Державній публічній бібліотеці Академії наук УРСР в Києві, коли було знищено близько 500 тисяч книг, рукописів та стародруків.

Але ви точно не знаєте, що під час захоплення Гостинного двору в 2011 році, фірми соратників Януковича спочатку організували підпал, а потім залили водою приміщення з цінними архівами, де арендували приміщення київські реставратори з УкрНДІпроектреставрація.

Принагідно ще раз зверну вашу увагу на нашу пропозицію про ОБОВʼЯЗКОВІ АРХЕОЛОГІЧНІ РОЗКОПКИ на території ГОСТИННОГО ДВОРУ перед початком майбутніх реставраційних робіт.

(Таке Звернення за моєї ініціативи до Мінкульту підписали відомі археологи, історики та діячі культури).

Довідково.

Під час розкопок в 70-х роках на Контрактовій площі було знайдено житлово-господарський комплекс садиби 10 століття, що складався з 5 деревʼяних споруд і включав у себе двоповерховий житловий зруб з деревʼяною підлогою та глинобитною піччю. В ході тодішнього дослідження садиби також знайшли монети, ювелірні прикраси, художні вироби і посуд. Ці археологічні знахідки та збереженість обʼєктів часів Руси-України дали підстави назвати їх «КИЇВСЬКИМИ ПОМПЕЯМИ». Зрозуміло, що за вказівкою з Москви ці роботи зупинили і продовжили будувати лінію метро.

Отож сподіваюся, що спільними зусилля ми зможемо ЗАХИСТИТИ нашу ІСТОРИКО-КУЛЬТУРНУ СПАДЩИНУ та наукові інституції, які її вивчають, оберігають та реставрують.

Джерело матеріала
loader
loader