У Києві врятувати 200-річну шовковицю Кобзаря в Будинку-музею Тараса Шевченка. Про це повідомили на офіційній сторінці музею у Facebook.
- Нарешті сталося – виконали важливу частину заповіту активіста та розвідника 93 ОМБр «Холодний яр» Романа Ратушного. Загиблий герой заповів зі своїх бойових виплат підтримати Будинок-музей Тараса Шевченка, - зазначили в музеї.
Шовковицю, яку вдалося зберегти ще у 2010 році, цього разу піддали базовому лікуванню. Роботу виконав знаний арборист Володимир Ветроградський, який за 25 років своєї діяльності цей "деревний хірург" врятував близько двох тисяч дерев по всій Україні. Процес лікування тривав три місяці.
- "Я робив усе, щоб мої вчинки та дії продовжили моє життя", - писав Роман Ратушний. Пам’ять про героя — це продовження справи, втілення в життя ідей Романа. І тут, навколо віковічної шовковиці Шевченка, якось об’єдналися думки та дії арбориста Володимира Ветроградського, мами Романа Ратушного письменниці Світлани Поваляєвої, працівників Будинку-музею Тараса Шевченка, - зазначили в музеї.
Роман Ратушний (1997–2022) - український активіст, громадський діяч і воїн, відомий своєю участю в боротьбі за екологічну і культурну спадщину України, а також як розвідник 93-ї окремої механізованої бригади "Холодний Яр". Ратушний також був засновником та головою громадської організації "Захистимо Протасів Яр". Після його загибелі продовжується боротьба за збереження Протасового Яру, а також реалізація його ідей щодо розвитку Києва.
- У березні до 210-річчя від дня народження Тараса Шевченка Укрпошта спільно з Посольством Киргизстану випустила першу міжнародну марку, присвячену видатному українському поетові. Вона отримала назву "Тарас Шевченко об'єднує народи".
- 9 березня 2023 року, в день народження Тараса Шевченка, українські військові в Бахмуті серед руїн зруйнованого будинку виявили "Кобзар", виданий у 1917 році.