Удари по території РФ: Які об’єкти опиняться під загрозою, якщо США дозволять Україні бити ракетами ATACMS
Удари по території РФ: Які об’єкти опиняться під загрозою, якщо США дозволять Україні бити ракетами ATACMS

Удари по території РФ: Які об’єкти опиняться під загрозою, якщо США дозволять Україні бити ракетами ATACMS

Удари по території РФ: Які об’єкти опиняться під загрозою, якщо США дозволять Україні бити ракетами ATACMS

Деякі модифікації цієї далекобійної зброї сягають радіусу дії до 300 кілометрів.

Низка ЗМІ, зокрема New York Times та Associated Press, повідомили, що США нібито дозволили Україні використовувати зброю американського виробництва, включно з ракетами ATACMS із дальністю до 300 км, для ударів по військових об'єктах у Росії. Пізніше видання Axios з посиланням на джерело, обізнане з цим питанням, зазначило, що цей дозвіл стосується лише ударів по Курській області, де крім росіян перебувають ще й північнокорейські солдати. Однак, ця інформація не була підтверджена офіційно.

ZN.UA на основі відкритої інформації про розміщення російських аеродромів та військових баз розібралося, куди Україна може дістати та яким озброєнням.

Моделі ракет ATACMS:

Ракета MGM-140A ATACMS Block 1. У ній міститься касетна бойова частина М39, споряджена суббоєприпасами M74, призначеними для ураження живої сили. Кожна з них має дальність стрільби до 165 км;

MGM-140B ATACMS Block 1A. Її називають модернізованою версією, адже в неї входить приймач супутникової системи навігації NAVSTAR. Касетна бойова частина має до 300 бойових елементів M74. Її дальність — 300 км;

MGM-140 NTACMS. Її називають корабельною модифікацією ракети, про застосування інформації дуже мало;

MGM-140C (MGM-164A ATACMS Block 2). Вона має касетну бойову частину з 13 бойовими елементами BAT. Стріляє до 140 км та розрахована на ураження бронетехніки;

MGM-140E ATACMS Block 1A Unitary (QRU) / MGM-168A ATACMS Block 4A. Стріляє до 270 км. Вона оснащена осколково-фугасною бойовою частиною WDU-18 вагою 227 кг. Призначена для знищення живої сили та укріплень.

Російські аеродроми у зоні ураження

Аеродром "Шайковка" (~220км). Летовище розташоване у Калузькій області. Там базується 52-й важкий бомбардувальний авіаційний полк РФ (військова частина 33310). На озброєнні цього полку стоять бомбардувальники Ту-22М3. Саме ці літаки випускають ракети Х-22.

Варто зазначити, що саме з "Шайковки" було атаковано ТРЦ у Кременчуку на Полтавщині у червні 2022 року. У момент атаки у торговельному центрі перебувало понад 100 людей.

Аеродром "Сеща" (~160км). Об’єкт розташований у Брянській області РФ, поблизу однойменного селища.

До початку повномасштабного вторгнення в Україну цей російський аеродром переважно використовувався для транспортних літаків ІЛ-76 та АН-124-100 ("Руслан"). Однак, приблизно у січні  2022 року на летовищі почали з’являтися винищувачі-бомбардувальники Су-34, які надалі брали участь у бомбардуванні нашої держави, зокрема міста Чернігова.

Армія РФ використовує цей аеродром для запуску БПЛА типу "Шахед" односторонньої дії у бік української столиці.

Летовище "Балтимор" (~180км). Військовий аеродром розташований у Воронежі. Використовується ПКС РФ для нанесення авіаударів по території України з 24 лютого 2022 року. На об’єкті базуються винищувачі-бомбардувальники Су-34.

У серпні цього року видання Forbes писало, що Україна мала можливість знищити десятки російських літаків Су-34, але втратила її через позицію США щодо використання американської зброї по території РФ. У матеріалі йшлося саме про воронезький аеродром, але тоді росіяни помітили "гарячу" дипломатію щодо ATACMS та ухвалили рідкісне для себе рішення на випередження. Вони вивели з летовища та інших прикордонних районів літаки Су-34.

Аеродром "Морозовськ" (~290км). Розташований у Ростовській області аеродром — база для десятків винищувачів-бомбардувальників Су-34 та винищувачів Су-27. Саме з цих бойових літаків армія РФ скидає КАБи на позиції ЗСУ та прифронтові українські міста. На військовому аеродромі в Морозовську базується 559 гвардійський бомбардувальний гвардійський полк.

Летовище декілька разів було атаковане українськими Силами оборони. Вночі проти 17 грудня 2023 року по аеродрому було завдано удару БПЛА, щонайменше один літак отримав ушкодження. Вночі проти 5 квітня 2024 року по аеродрому було завдано удар БПЛА. В ЗМІ заявляли про знищення щонайменше 6 літаків, і пошкодження ще 8 літаків, а також поранення або ліквідацію 20 російських солдатів. 14 червня 2024 року Україна атакувала летовище щонайменше 70 дронами. Вночі проти 3 серпня 2024 року ЗСУ вкотре уразили летовище, було знищено штурмовик Су-25.

Аеродром "Єйськ" (~185км). У Єйську розташоване летовище спільного базування ВМФ, ВПС та Федерального агентства повітряного транспорту Росії (Росавіація). Тут розташований 859-й Центр бойового застосування та переучування льотного складу морської авіації ВМФ РФ та 190-й навчальний змішаний авіаційний полк ВМФ.

Об’єкт використовується, зокрема, для запуску іранських "Шахедів" по території нашої держави.

Летовище "Приморсько-Ахтарськ" (~290км). Аеродром спільного базування розташований в Краснодарському краї. Там дислокується 960-й гвардійський штурмовий авіаційний полк в/ч 75387, що входить до складу 1-ї гвардійської змішаної авіадивізії 4-ї гвардійської армії ВПС і ППО. На озброєнні підрозділу перебувають штурмовики Су-25, Су-25УБ і Су-25СМ3. Аеропорт також використовують для атак іранських безпілотників по Україні.

Уночі 5 липня у Приморсько-Ахтарську спалахнула електропідстанція. Місцева влада тоді заявила про атаку безпілотників на "інфраструктурні та цивільні об'єкти".

Які ще військові об’єкти стануть цілями для ATACMS

Загалом зона ураження американських далекобійних ракет охоплює частини Смоленської, Калузької, Брянської, Тульської, Орловської, Курської, Липецької, Бєлгородської, Воронезької, Ростовської областей та Краснодарського краю. На цій території, окрім військових аеродромів, розташовані також російські полки, батальйони, бригади, розвідцентри ГРУ та інші підрозділи, а також військові академії та полігони, склади й ремонтно-технічні бази, комбінати та концерни російського оборонно-промислового комплексу.

Для більш візуально зрозумілої демонстрації військові аналітики Інституту вивчення війни у межах спецпроєкту створили інтерактивну мапу та детальний список усіх тих цілей на території Російської Федерації, які б могла уразити Україна, якби Вашингтон дав зелене світло щодо використання ракет ATACMS.

Британія та Франція не відстають?

Одночасно про ймовірний дозвіл на удари ракетами SCALP/Storm Shadow з боку Франції та Британії повідомила французька Le Figaro, хоча пізніше прибрала згадку про це зі своїх матеріалів.

На цю інформацію вже відреагували офіційні особи з Парижа та Лондона

Глава МЗС Франції Жан-Ноель Барро дав зрозуміти, що відповідний дозвіл Києву досі все ще лише обговорюється, а прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що "нам потрібно подвоїти" підтримку України, оскільки Джо Байден дав зелене світло Києву використовувати надані США ракети великої дальності для ударів по Росії.

Storm Shadow – це крилата ракета великої дальності (250-560 км залежно від модифікації) повітряного базування, яку Велика Британія розробила спільно із Францією. Ракета була прийнята на озброєння у 2002 році, вона здатна нести боєприпас вагою близько 450 кілограмів. Її швидкість — 1000 км/год. Висота польоту — 40 метрів.

Нагадаємо, колишній спецпредставник США з питань України та експерт Центру аналізу європейської політики (CEPA) Курт Волкер розкритикував попередні обмеження на використання американських ракет ATACMS для ударів углиб території Росії. Він наголосив, що вони суперечать міжнародному праву, і підтримав рішення адміністрації Джо Байдена скасувати їх.

 

Джерело матеріала
loader
loader