Обраний президент США Дональд Трамп, поприраніше надані обіцянки, заявив про перспективу балотуватися на третій термін.
Як пишуть американські ЗМІ, про це він нібито жартома сказав однопартійцям Палати представників у середу, на зустріччю перед виборами керівництва фракції.
«Підозрюю, що я більше не балотуватимусь, якщо ви щось не зробите. Може скажете: «Він такий гарний президент, ми повинні це обміркувати», — сказав Трамп, пише The Hill із посиланням на отриманий аудіозапис.
Цей коментар Трампа викликав сміх у законодавців. При цьому кілька з них згодом сказали журналістам, що коментар був зроблений жартома.
«Це був жарт. Очевидно, це був жарт. Я нахилився до когось поряд, і сказав, що завтра будуть заголовки «Трамп намагається порушити Конституцію», що не має нічого спільного з істиною», – сказав після зустрічі Тім Берчетт.
Про те, що ця фраза Трампа була несерйозною говорили і інші однопартійці Трампа, нагадуючи, що той полюбляє жартувати.
Представник Трой Нехлс – республіканець від Техасу – на запитання про те, чи підтримає він кандидатуру Трампа на третій термін відповів:
«Ви жартуєте? Та припиніть!».
Трамп, як і всі американські президенти, згідно з 22-ю поправкою до Конституції не має права балотуватися на третій термін.
Спікер Палати представників Майк Джонсон стверджує, що Трамп прагне «внести серйозні зміни в політику якомога швидше», тож йому не знадобиться наступний президентський термін.
Здавалося б, легковажний коментар Трампа в середу був, однак, не першим випадком, коли він натякнув, що, можливо, хотів би залишитися в Білому домі після завершення свого наступного терміну.
У липні він сказав відвідувачам консервативно-християнського заходу, що їм «більше не доведеться голосувати», якщо він виграє вибори.
«Ще чотири роки, і все буде виправлено, все буде добре, вам більше не доведеться голосувати, мої прекрасні християни», – заявляв тоді ще кандидат у президенти.
У травні, виступаючи перед Національною стрілецькою асоціацією, Трамп вголос міркував: «Якщо виграємо, ми будемо на три терміни чи на два?».
Наприкінці минулого року Трамп заявляв, що вінпробуде диктатором лише один день, щоб закрити кордон з Мексикою і збільшити видобуток нафти.
«Я хочу закрити кордон і бурити, бурити, бурити. Після цього я не диктатор», — заявляв Трамп.
Його зауваження про перебування на посаді понад два терміни траплялися і ще раніше.
Так, він висловлював захоплення авторитарними лідерами, які зберегли владу в своїх країнах: Владіміром Путіним, Віктором Орбаном,Кім Чен Ином та, зокрема президентом Китаю Сі Цзіньпіном.
«Він, знаєте, неймовірний хлопець. По суті, довічний президент. Це дуже добре», — говорив Трамп про Сі в 2018 році.
У 2020 році, коли він ще був на посаді президента, Трамп говорив прихильникам на мітингу в Неваді: «Ми збираємося виграти ще чотири роки в Білому домі. А після цього ми будемо домовлятися, так? Оскільки ми, мабуть, — виходячи з того, як з нами поводилися — мабуть, маємо право на ще один термін».
Подібні заяви робили і його союзники. Лорен Боберт, республіканець від Колорадо, у своїй заяві на честь перемоги в окрузі заявила, що «ми повинні об’єднатися навколо президента Трампа, щоб забезпечити його третій термін».
Хоча деякі республіканці припустили, що Боберт мала на увазі нібито вкрадену у Трампа перемогу у 2020 році, її коментар та інші подібні викликали неабияку стурбованість у представників Демократичної партії, які, на відміну від своїх політичних суперників, не вбачають жартів у заявах Трампа.
Конгресмен-демократ Ден Голдман планує вже днями представити резолюцію, яка уточнює, що конституційне обмеження на два терміни президентів застосовується, навіть якщо це не два терміни поспіль.
«22 поправка до Конституції, в якій йдеться, що особа, яка була обрана президентом двічі, не може балотуватися знову, застосовується до двох термінів у сукупності і не залишає жодної лазівки», – наголошує він.
Іншими словами, Трамп, який обіймав посаду з 2017 по 2021 рік і має знову стати президентом у січні, не зможе балотуватися на ще один термін у майбутньому.
У резолюції Голдмана, про яку розповіла The New York Times, також наголошується, що ця поправка стосується безпосередньо Трампа.
Втім, стверджують ЗМІ, малоймовірно, що спікер Майк Джонсон винесе її на голосування.
У грудні минулого року Конгрес США ухвалив закон, відповідно до якого будь-хто з президентів не матиме можливості самостійно ухвалювати рішення про вихід з НАТО: для цього потрібен буде дозвіл законодавців.
Однак Трамп, який неодноразово натякав на таку можливість, може знайти лазівки та обійти заборону.