Перша у своєму роді. В Африці знайдено комаху, здатну споживати пластик
Перша у своєму роді. В Африці знайдено комаху, здатну споживати пластик

Перша у своєму роді. В Африці знайдено комаху, здатну споживати пластик

Дослідники зробили дивовижне відкриття і виявили, що личинки борошняного черв'яка здатні споживати полістирол.

Понад 150 років тому люди винайшли пластик і відтоді він буквально встиг захопити планету: мікрочастинки матеріалу раніше вже було виявлено у воді, ґрунті, повітрі, диханні дельфінів і тілах майже всіх живих істот на планеті. На щастя для людей, на Землі також є організми, здатні споживати й перетравлювати пластик, пише Science Alert.

Вчені постійно перебувають у пошуках ефективного способу переробки пластику і намагаються виявити живих істот, які могли б поглинати мікропластик. Тепер дослідники зробили дивовижне відкриття, виявивши в Кенії комах, які поїдають пластик. Вчені дійшли висновку, що личинки борошняного черв'яка є першими у своєму роді в Африці, хто здатний споживати полістирол.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Личинки борошняних черв'яків, за словами вчених, поповнюють лави невеликої групи комах, які, як було виявлено раніше, здатні руйнувати пластик. Утім, науковці зазначають, що цей вид став першим, який вчені виявили в Африці.

Полістирол — пластиковий матеріал, широко використовуваний у харчовій, електронній та промисловій упаковці, і відомий як пінополістирол. Він складно розкладається, а тому є довговічним: на жаль, традиційні методи переробки, як-от хімічна та термічна обробка, дорогі та створюють забруднювальні речовини. У результаті вчені зосередилися на пошуку біологічних методів.

За словами співавтора дослідження, старшого наукового співробітника Міжнародного центру фізіології та екології комах Фатхія Хаміса, вони з колегами виявили, що личинки кенійського борошняного хрущака можуть прогризати полістирол. За словами вчених, у шлунках комах містяться кишкові бактерії, що допомагають розщеплювати матеріал.

Зазначимо, що борошняний хрущак — личинкова форма чорного жука Alphitobius. Личинковий період цієї комахи триває від 8 до 10 тижнів, а самого борошняного хрущака здебільшого можна зустріти в пташниках, де тепло і є запас їжі.

Хоча вважається, що малі борошняні хрущаки з'явилися в Африці, їх можна зустріти в багатьох країнах світу. Утім, вид, який ідентифікували вчені, ймовірно, є підвидом роду Alphitobius. Команда зазначає, що проведе додаткові дослідження, щоб підтвердити свою теорію.

Приклад дорослої комахи Alphitobiusdiaperinus
Фото: Wikimedia Commons

У своїй роботі вчені також вивчили кишкові бактерії комахи — таким чином вони хотіли визначити бактеріальні спільноти, які можуть підтримувати процес розкладання пластику. Це особливо важливо для деяких африканських країн, у яких рівень забруднення пластиком досяг критично високого рівня.

Хоча пластикові відходи є серйозною екологічною проблемою в усьому світі, Африка стикається з особливою проблемою через великий імпорт пластикових виробів, низький рівень повторного використання і відсутність переробки цих виробів.

Команда зазначає, що дослідження природних "пожирачів пластику" може дати змогу виявити нові інструменти, здатні швидше й ефективніше позбутися пластикових відходів. Замість того щоб випускати величезну кількість цих комах на звалища, вчені планують використовувати мікробів і ферменти, вироблені комахами, щоб позбутися пластикових відходів на заводах, звалищах і ділянках очищення.

Дослідники провели експеримент, який тривав понад місяць. Протягом цього часу вони годували личинок борошняних черв'яків полістиролом або висівками, а також сумішшю цих продуктів. Результати вказують на те, що борошняні черв'яки на дієті з полістиролу та висівок почувалися в рази краще, ніж ті, що харчувалися лише пластиковими відходами. Це підкреслює переваги забезпечення комах багатим на поживні речовини раціоном.

Дослідники виявили, що дієта лише з одного полістиролу підтримувала життя черв'яків, проте не давала достатньої кількості поживних речовин, щоб ефективно розкладати полістирол. Припускається, що комахи могли їсти полістирол, оскільки він в основному складається з вуглецю і водню, які можуть бути для них джерелом енергії. До слова, борошняні черв'яки, які харчуються полістиролом і висівками, змогли розкласти приблизно 11,7% від загальної кількості полістиролу за період випробувань.

Раніше Фокус писав про те, що на гігантському звалищі в Тихому океані з'явилося те, що пожирає пластик.

Теги за темою
дослідження вчені
Джерело матеріала
loader