Православна церква цього дня відзначає Собор Архістратига Божого Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних.
Інші назви свята: "Михайло", "Михайло Грязник", "Михайлівські відлиги", "Михайлівські грязі", "Дворовий".
Михайлів день вважався веселим та ситним святом, оскільки до цього дня в селянських господарствах хліба ще було багато, а основні роботи в полі вже закінчено. У багатьох слов'янських традиціях день пов'язувався із початком зими.
Вважається, що архангел Михайло заступається нужденним. Тому потрібно допомагати жебракам та знедоленим у міру своїх можливостей. Також треба піти до церкви і поставити свічку за здоров'я живих та упокій померлих. Відслужіть молебень про одужання та порятунок від бід, про збереження держави та про зміцнення сил.
Не можна сьогодні важко працювати, але якщо робите це ви не з власної волі чи заради доброї справи, то можна й попрацювати. А от якщо зробите це заради корисливої мети, то будете покарані.
Наші пращури помітили, якщо у цей день спекотно, то весна буде холодною. Усі танцювали, сміялися, співали, веселилися, влаштовували пишні застілля з м'ясом, медом, пирогами, пивом та вином. Перша страва для господаря будинку – свинячий або яловичий холодець. Потім треба пригостити поважного гостя. Його садять під іконою святого Михаїла у червоному кутку. Дітям можна приготувати фрукти із медом. Тоді вони будуть щасливими та здоровими.
Дівчатам, які ще не вийшли заміж, треба піти в храм і помолитися біля ікони святого Михайла. Принесіть ще пиріг із борошна, яке купили будь-якого жіночого дня. Приготувати його потрібно самій.
Намагаються на Михайла і догодити Дворовому, інакше він залишить двір і в ньому оселиться біда. Принесіть у хлів гречану кашу, масляні пироги з компотом і проведіть у дворі дьогтьову смужку, щоб Дворовий не можу через неї перейти. Для задобрювання дрібних бісів влаштовували "курячі іменини". Сокирою відрубували голову найстарішому і худому півню. Це було щось на кшталт жертвопринесення.
Також є повір'я, що у день архангела Михайла не можна сваритися та підвищувати голос. Краще навіть помиритися, вибачитися за давні образи. До речі, якщо вам потрібна порада в будь-якій справі, зверніться до Архангела Михайла і знайдете рішення.
Що не можна робити сьогодні, 8 листопада
У церковне свято 8 листопада церква не схвалює лайки, лихослів'я, наклепи, пліток та засудження, лінощів, жадібності та заздрощів. Сенс цього дня - прагнути наблизитися до ангельської чистоти, і чистота має бути насамперед у помислах.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: заздрити, думати про погане, скаржитися на долю, відмовляти у допомозі. Не радять у свято брати до рук гострі предмети, пиляти, рубати – ризик поранитися. Працювати на Михайла у народі вважається гріхом. У церкві прямої заборони на роботу немає, але все ж таки краще всі мирські турботи відкласти, а день присвятити молитві та думкам про духовне.
Раніше ми повідомляли, що на порозі церкви на вас чекають прокляття: 9 правил, які допоможуть вам захиститися.