Російські оборонні заводи переоснащують західним устаткуванням в обхід санкцій - InformNapalm
Російські оборонні заводи переоснащують західним устаткуванням в обхід санкцій - InformNapalm

Російські оборонні заводи переоснащують західним устаткуванням в обхід санкцій - InformNapalm

Російські оборонні заводи переоснащують західним устаткуванням в обхід санкцій - InformNapalm

Промислове обладнання для російської зброї походить із країн, які й самі ризикують стати жертвами агресії

Російські військові заводи продовжують виробляти озброєння завдяки західному обладнанню, яке, попри міжнародні санкції, надходить до РФ різними нелегальними шляхами. Саме так, промислове обладнання для російської зброї досі походить з Тайваню, Німеччини та інших країн, які й самі ризикують стати жертвами агресії.

Детальне розслідування одного з таких епізодів надала міжнародна розвідувальна спільнота InformNapalm.

Як приклад, на заводі «Микроприбор» у місті Конаково (Тверська область), що займається виробництвом новітнього російського бойового літака Су-57, використовується значна частка західних компонентів і верстатів. Зовсім нещодавно, у жовтні 2024-го, британське видання The Telegraph писало про проблеми з цим проєктом через нестачу деталей до пристрою МППУ-50, який виробляє саме «Микроприбор».

Авіаційний комплекс 5-го покоління Су-57 є ключовим елементом російської пропаганди «аналоговнєт» – набору тез про технологічну перевагу російського ВПК над суперниками. Однак докази аналітиків, про які пише The Telegraph, свідчать, що виробництво пристроїв для Су-57 неможливе без західних компонентів, які продовжують постачати до Росії в обхід санкцій.

Згідно з розслідуванням, компанія «Планар» (через свою філію в США) постачає електронні компоненти, зокрема, і для заводу «Микроприбор». Ця інформація була отримана завдяки хактивістам з групи «Кібер Спротив», які протягом двох років вели операцію зі збору даних на цьому заводі, працюючи у співпраці з приватною аналітично-розвідувальною компанією «Далас». Хактивістам вдалося завантажити шпигунське програмне забезпечення до внутрішніх мереж заводу, що дозволило їм отримати технічні характеристики озброєнь, які «Микроприбор» допомагає виготовляти. Зібрані дані були передані закордонним партнерам України, зокрема з ЄС та США.

Стан російського оборонного підприємства демонструє провал офіційної програми імпортозаміщення. Кремль проголосив курс на заміщення імпортних технологій та комплектуючих задовго до повномасштабного вторгнення в Україну, але факти показують, що на практиці цього не вдалося досягти. Більшість нового обладнання на «Микроприборе» має західне походження. В аналітичній записці заводу за 2022 рік зазначено, що половина нових верстатів — це імпорт, в основному з Німеччини та Тайваню, які офіційно виступають проти російської агресії.

Один із найновіших верстатів на заводі — тайванський MCV-300 від Long Chang Machinery, а також японсько-німецькі DMG CTX 310, німецькі Alzmetall ALZTRONIC 9, італійські ATS DSI 192 та американські Mini-Circuits ZHL-5W-1+. Сучасні верстати з числовим програмним управлінням (ЧПУ), як-от токарний верстат KLE 360 з управлінням від німецької компанії Siemens, також використовуються на заводі. І хоча верстат формально вважається китайським, оскільки основний корпус зроблений у Китаї, його ключові компоненти є тайванськими, а система управління — німецькою.

Крім того, відділ контролю і вимірювань на «Микроприборе» має у своєму розпорядженні німецькі аналізатори спектра виробництва Rohde & Schwarz, які використовуються для створення російської радіоапаратури, включно з армійською радіостанцією «Арахіс-2». Постачальник цих аналізаторів, компанія «АМТЕСТ», продовжує надавати вимірювальне обладнання «від світових виробників у всі регіони Росії», що відображено на головній сторінці її сайту.

Після початку повномасштабного вторгнення у 2022 році міжнародна спільнота запровадила санкції проти ключових російських постачальників. Так, компанія «ДМ Технолоджис» була включена до санкційного списку США у грудні 2023 року, але на її китайських контрагентів жодні обмеження не були запроваджені. Росія активно використовує китайське обладнання та комплектуючі, яке лише номінально вважається китайським, адже містить тайванські, німецькі та японські компоненти. Верстати під брендом DMT, придбані «Микроприбором» у «ДМ Технолоджис» у 2023 році, насправді походять з Китаю, де їх просто перемарковано як «російські».

Такий високий рівень західних компонентів у російській оборонній промисловості свідчить про вразливість російського військово-промислового комплексу та показує, що санкційний контроль поки що недостатній для повного блокування надходження західних технологій в Росію. Хоча Росія заявляє про імпортозаміщення, її оборонна промисловість досі залежить від імпорту, а обхідні шляхи продовжують забезпечувати її новітніми західними технологіями, які потрапляють на підприємства навіть під час війни.

І ще одне, наголошує InformNapalm: перед компаніями з інших юрисдикцій, таких як Тайвань або Німеччина, досі не ставлять чіткі додаткові вимоги запитувати інформацію щодо кінцевого споживача їхніх продуктів. Компанії не несуть жодної відповідальності за постачання своїх товарів до Росії. Тому вартість їхньої продукції для російських покупців не зростає захмарно.

Це лише один епізод для одного з оборонних російських підприємств. А їх, судячи з кількості озброєння, направленого проти України, дуже багато, і вони множаться буквально з кожним днем.

З повним розслідуванням можна ознайомитися на сайті InformNapalm.

Нагадаємо, невдовзі після вторгнення Росії в Україну минулого року інженерам російської телекомунікаційної компанії Convex потрібно було знайти американське обладнання для системи передачі даних розвідці. Але після того, як Захід запровадив масштабні торговельні обмеження проти Росії, це було не просто зробити. Втім, співробітники Convex незабаром знайшли рішення.

Американська компанія Cisco, приміром, припинила продавати свої технології на російській території 3 березня 2022 року. Але попри це, інженери Convex легко отримали необхідне обладнання Cisco через маловідомий російський сайт під назвою Nag, який обійшов міжнародні торговельні обмеження, купуючи американське обладнання через мережу постачальників у Китаї. Після цього інженери Convex прийшли в офіс ФСБ в Єкатеринбурзі, щоб встановити обладнання для шифрування і пересилання даних в інші органи російського уряду.

Джерело матеріала
loader
loader