На Запорізькій атомній електростанції російські окупанти розпочали ремонт одного з шести реакторів після того, як виявили витік води з імпульсної лінії, підключеної до першого контуру блоку, і очікується, що роботи будуть завершені наприкінці цього тижня, заявив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Маріано Гроссі.
Він зазначив, що група експертів МАГАТЕ, яка перебуває на ЗАЕС, відвідала енергоблок №1 у вівторок після того, як отримала інформацію про те, що одна з імпульсних ліній, яка є частиною системи підтримки насосів теплоносія реактора, протікає і потребує ремонту. Для проведення цих робіт тиск в першому контурі необхідно було знизити до атмосферного рівня. Сьогодні команду поінформували, що зварювальні роботи завершено і що радіографічний контроль зварних швів триває.
«Агентство продовжуватиме уважно стежити за цим питанням, хоча ми не бачимо жодних безпосередніх проблем для ядерної безпеки. Загалом, ми визначили регулярне технічне обслуговування обладнання, яке є життєво важливим для забезпечення сталої ядерної безпеки, як складну сферу для Запорізької атомної електростанції під час конфлікту», - заявив Гроссі.
Як і всі інші п’ять реакторів ЗАЕС, енергоблок №1 перебував у стані холодної зупинки, не виробляючи електроенергію для енергосистеми, до зміни статусу на зупинку для проведення технічного обслуговування цього тижня. Очікується, що перший енергоблок знову виведуть у режим холодного відключення після завершення ремонту імпульсної лінії та її випробування.
Україна неодноразово наголошувала, що лише відновлення контролю над станцією є єдиним шляхом для гарантії безпеки найбільшої атомної станції Європи. МАГАТЕ також закликало Росію деокупувати ЗАЕС і повернути станцію під контроль України. Однак окупанти вважають справу вирішеною.
Так, у серпні росіяни підпалили градирню Запорізької АЕС. В "Енергоатомі" заявляли, що окупанти зробили це свідомо. На щастя на безпеку станції це не вплинуло.
Водночас генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Маріано Гроссі зазначив, що ситуація з ядерною безпекою на Запорізькій атомній електростанції погіршилась.