Солдатів ЗС РФ забезпечують як українських в'язнів. Скільки грошей іде на утримання військовополонених
Солдатів ЗС РФ забезпечують як українських в'язнів. Скільки грошей іде на утримання військовополонених

Солдатів ЗС РФ забезпечують як українських в'язнів. Скільки грошей іде на утримання військовополонених

Військова операція ЗСУ на Курщині істотно збільшила обмінний фонд. Але частина окупантів сидять у полоні в Україні з початку великої війни. Фокус з'ясував, наскільки дорого державі обходиться їхнє утримання.

Кількість полонених російських солдатів збільшується з кожним днем повномасштабної війни. Початок військової операції ЗСУ в Курській області відкрив нові можливості для поповнення обмінного фонду. Проєкт "Хочу жити" підтвердив 27 вересня перебування в полоні 294 військовослужбовців армії РФ, у цю цифру входять контрактники і строковики.

Російська влада наводить вигіднішу для неї статистику. Президент Росії Володимир Путін на зустрічі з журналістами в червні 2024 року говорив, що в полоні в Україні перебувають 1348 російських військових, а в РФ полонених солдатів ЗСУ приблизно вп'ятеро більше — 6465 осіб.

Міжнародні джерела фіксують інші дані. Британська газета The Independent із посиланням на українських військових чиновників 20 вересня писала, що ЗСУ захопили в полон близько 2 000 російських військових під час боїв у Курській області.

Варто додати, що під час вересневої операції зі звільнення Агрегатного заводу у Вовчанську підрозділи ГУР Міноборони України взяли в полон близько 20 росіян. Чотири місяці ЗС РФ намагалися прорватися на територію заводу, але більшість були знищені, дезертирували або здалися в полон.

Україна утримує військовополонених із РФ: чим вони харчуються і як працюють?

Останні офіційні дані щодо витрат України на утримання військовополонених Міністерство юстиції озвучувало в березні 2023 року. За словами заступника голови відомства Олени Висоцької, на одного військовополоненого окупанта витрачали приблизно 10 тисяч гривень на місяць. У цю суму входили забезпечення їжею, одягом, медикаментами, облаштування табору, зарплати персоналу, охорони, конвою і комунальні витрати.

Рівень витрат можна порівняти з утриманням українського ув'язненого в СІЗО: на місяць на нього йде близько 11 тисяч гривень. Сюди також входять усі адміністративні витрати.

Російських військових утримують у спеціальних таборах згідно з нормами Третьої Женевської конвенції "Про поводження з військовополоненими", розповідає Фокусу представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко.

Росіян забезпечують триразовим повноцінним харчуванням і кваліфікованою медичною допомогою. Також вони мають право отримувати посилки і зв'язуватися з родичами поштою.

За словами Яценка, в Україні діють чотири табори для полонених окупантів. Скрізь за ними спостерігають працівники Червоного Хреста та ООН.

Усі військовополонені можуть працювати за 6-ти денним робочим графіком і отримувати чверть швейцарського франка, близько 10 гривень на день. Здебільшого полонені зайняті на слюсарних і столярних роботах. Ті, хто має офіцерські посади, пишуть прохання і також отримують право на роботу, щоб не сидіти цілий день на самоті й без діла.

Женевська конвенція зобов'язує, щоб у таборі були магазини, продукти в них закуповують на прохання полонених. Витрати на харчування порівняно з попередніми роками не змінилися — сума не перевищує 10 000 гривень на місяць.

Яценко констатує збільшення кількості полонених після початку військової операції в Курській області: це дасть змогу Києву розширити обмінний фонд і вести переговори з агресором на пріоритетних умовах.

Російська сторона вважає за краще міняти тих, хто нещодавно потрапив у полон ЗСУ, а в Україні є ті, які вже понад два роки сидять у полоні, констатував представник штабу.

"Вочевидь у РФ уже забули про них, а нам невигідно їх утримувати. Краще обміняти їх і повернути додому українських військових", — резюмує він.

Нагадаємо, нещодавно окупанти заявили про захоплення в полон бійців 1-го окремого штурмового батальйону імені Дмитра Коцюбайла в районі Вугледара. Командир 108-го окремого механізованого батальйону "Вовки Да Вінчі" Сергій Філімонов у відповідь сказав, що за весь бойовий шлях батальйону ще нікого не вдалося захопити в полон.

Фокус раніше писав, що бійці Нацгвардії захопили в полон на Харківському напрямку вагнерівця, який брав участь у поході екс-глави угруповання бойовиків Євгена Пригожина на Москву.

Теги за темою
війна ООН обмін полоненими
Джерело матеріала
loader
loader