У Перехідних положеннях до проєкту закону про державний бюджет України на 2025 рік з'явився пункт про зняття мораторію на приватизацію закладів вищої освіти та їхнього майна. Цей законопроєкт внесено на розгляд ВРУ прем'єр-міністром, і це означає, що він був розглянутий і проголосований членами Кабміну. Про це у своєму матеріалі для ZN.UA "Уряд хоче дозволити приватизацію університетів. Що це означає?" пише Оксана Онищенко.
"В даному законопроєкті немає формулювань "дозволити приватизацію", а є дуже м’які фрази про зупинення дії норм законів, які її забороняють, — це закони "Про освіту" (стаття 80) і "Про приватизацію державного і комунального майна" (стаття 4), — пояснює авторка. — Підкреслюю, йдеться не лише про приватизацію майна, а й про приватизацію самих університетів".
Очевидно, що уряд шукає гроші до держбюджету на тлі величезних потреб на фронті, затримок коштів від партнерів, кризи економіки.
"Благородна мета, ми двома руками "за", кошти потрібні. Їх шукають різними шляхами, наприклад, піднімають податки. Але, на відміну від ідеї приватизації навчальних закладів та їхнього майна, підняття податків уже кілька місяців обговорюється в суспільстві, при цьому є розрахунки, є розуміння, яку суму це принесе в бюджет і навіщо це робиться, є пропозиції експертів (ZN.UA детально висвітлювалоцю тему)", — пояснює Онищенко.
А от питання про зняття мораторію на приватизацію університетів та їхнього майна не обговорюється не те що з цифрами, а навіть на концептуальному рівні, додає авторка. І це найбільша загроза, найбільша підозра, що тут мова може йти про наповнення не лише державної кишені, а й чиїхось особистих кишень.
Тепер від позиції депутатів залежить, чи залишаться у законопроєкті про державний бюджет на 2025 рік скандальні норми. Голова парламентського комітету з питань освіти та науки Сергій Бабак зазначає, що пропозицію уряду про зняття мораторію не буде підтримано.
"Ми, м'яко кажучи, дуже здивовані цією нормою. Для нас це новина. Як узагалі можна приватизувати вищу освіту під час війни? Навіть у мирний час це викликало б дискусії, а зараз тим більше, — наголошує Бабак. — Університети — це не лише про доходи, це питання суспільного блага, аж до національної безпеки".
Він розповів, що за тиждень буде засідання комітету, де розглянуть це питання. Бабак переконаний, що там не підтримають таких ідей.
"Ми будемо подавати поправки до законопроєкту про держбюджет. Також ми викличемо на засідання комітету представників Мінфіну й запитаємо, що конкретно вони хочуть приватизувати під час війни", — каже Бабак.
Більше матеріалів Оксани Онищенко читайте за посиланням.