13 років тому на супутникових знімках льодовиків Гренландії з'явилася загадкова примарна постать, яка шокувала вчених. Вона з'явилася через обвалення підльодовикового озера, яке розташовувалося просто під фігурою. Це викликало просідання снігу, повідомляє Live Science.
«Привид», що нагадує собою фігуру, що махає рукою, з'явився на крижаній шапці Фладі Ісблінк. Її площа становить 8550 квадратних кілометрів, вона розташована на північному узбережжі Гренландії, глибоко за Полярним колом. Довжина структури, що утворилася, досягала трьох кілометрів, а ширина в найширшому місці - два кілометри. Глибина фігури сягала 70 метрів.
Моторошна структура, яку дослідники також назвали «рукавичкою» через її форму, утворилася між 16 серпня і 6 вересня 2011 року. Тоді ця область була прихована хмарним покривом на супутникових знімках.
У статті, опублікованій у 2015 році, вчені написали, що структура з'явилася, коли підльодовикове озеро швидко вичерпалося, залишивши після себе підземну печеру, яка швидко обрушилася. За підрахунками, на піку цього виснаження з озера витікало 215 кубічних метрів води.
Ця подія була "можливо, першим зареєстрованим випадком швидкого осушення підльодовикового озера в Гренландії", - розповіла Келлі Брант, гляціолог з Лабораторії кріосферних наук NASA, яка не брала участі у дослідженні у 2015 році. За її словами, більшість подібних озер вважаються дуже стабільними.
Вчені продовжують стежити за западиною. Дослідження, опубліковане у 2022 році, показало, що підльодовикове озеро повільно наповнюється з 2012 року. До 2021 року дно западини піднялося на 50 метрів і зараз знаходиться на 15 метрів нижче навколишнього льоду. І це незважаючи на те, що у 2019 році відбулося друге масштабне осушення.
Спочатку вчені вважали, що більшість води, що надійшла в озеро, була тала вода, що стікала під землю. Але вони з'ясували, що тільки 65% води – тала, а отже, є якесь інше, невідоме, джерело.
Чому підльодовикове озеро так швидко висохло у 2011 році, невідомо. На думку вчених, свою роль могла відіграти антропогенна зміна клімату. В останні кілька років деякі інші підльодовикові озера в Антарктиді також зазнали подібних обвалень. Вчені побоюються, що вода, що витікає, може прискорити втрату льоду регіоном.
Раніше вчені заявили, що поверхня під крижаним щитом Антарктиди, яка піднімається в міру його танення, може суттєво вплинути на підвищення рівня моря. Але все залежатиме від того, як йтиме глобальне потепління.