Через добу після презентації Apple нового iPhone-16 китайська компанія Huawei покаже світові свою розробку у світі гаджетів. Виробники в особі керівника підрозділу споживчих та автомобільних технологій компанії Річарда Ю скромно називають її "епохальним продуктом, про який інші думали, але не змогли його створити".
Користувачі вдають, що не знають, про що йтиметься на презентації, і є інтрига, але в мережу давно вже злиті фотографії «епохального продукту». Швидше за все, Huawei покаже перший у світі смартфон, що складається втричі – модель Huawei Mate XT.
- Після п'яти років інвестицій Huawei перетворила наукову фантастику на реальність, - повсякденно говорить Річард Ю. І це при тому, що на Китай паралізуюче тиснуть санкції США, які з 2019 року Huawei закрили доступ до ключових технологій. Обмеження США практично знищили бізнес Huawei з виробництва смартфонів.
Плювати на санкції
А китайці впоралися і без американців. Так, експортні обмеження США заборонили Huawei використовувати американські технології на будь-якому етапі виробництва чипів. Передовим виробником їх вважається компанія TSMC (Тайвань), і ніхто не міг повторити їхню розробку. Так, після накладання санкцій закуповувати чипи у TSMC стало неможливим... Так думали всі, поки китайці з Huawei рік тому не випустили модель смартфона Mate 60 Pro з чипом SMIC, аналогічним тайванському, але виробленому в Китаї.
Шок – це найм'якша назва стану, який зазнав політичний та технологічний світ. SMIC теж під санкціями, теж не може купувати передові американські технології, та й відстають вони від TSMC на ціле покоління. Тоді як? Як китайці проникли через величезний обсяг санкцій, накладених і на Huawei, і на SMIC?
Суперчип з нічого
Ось тут мовчання - нам відповідь. Відомо лише, що чип Huawei називається Kirin 9000S. Напівпровідник виготовлений із використанням 7-нанометрового технологічного процесора компанією SMIC. А технологічний процесор 7 nm вважається дуже передовим у світі напівпровідників, хоч і не є новітньою технологією.
Як повідомляє видання CNBC, багато років SMIC виборювала створення 7 nm чипів. Компанія не могла отримати в свої руки дуже дорогий і важливий пристрій, який називається літографічною машиною екстремального ультрафіолету, який виробляє голландська фірма ASML, а уряд наклав заборону на відправку цієї техніки до Китаю.
Виходить, обійшлися без літографічної машини? А як? Експерти видання CNBC припускають, що, ймовірно, «обладнання, яке використовується для старих виробничих процесів, перепрофілюється для цих чипів. Але… процес, ймовірно, здійснюється з більш низькою ефективністю, ніж якби SMIC використовувала передове обладнання».
Чи зможуть у SMIC виробляти необхідну Huawei кількість чипів у прибуткових масштабах? – запитують експерти. Але є відчуття, що навіть якщо не зможуть, то якусь нову технологічну вершину в Huawei взяли без зайвого шуму.
Національна гордість Китаю
Китайці вміють, звісно, дивувати. Ось і в новій моделі, яка складається 3-кратно, буде цей унікальний процесор чип Kirin 9, екран діагоналлю близько 10 дюймів, корпус товщиною 5 мм в розкладеному вигляді і круглий блок камер, як у лінійці Huawei Mate. Цим гаджетом вже активно користується Річард Ю (один із найвищих генеральних директорів Huawei, який безпосередньо комунікує з блогерами та ЗМІ), і вже є його живі фото з цією «розкладачкою».
Відомо, що у нового гаджета від Huawei буде дві конфігурації - 16 +512 Гб або 16 +1 024 Гб, а палітра кольору мізерна - червоні і чорні. Офіційний продаж смартфону розпочнеться 20 вересня, ціни поки що не озвучувалися. Але компанія вже отримала 3 млн попередніх замовлень на Mate XT.
Позиції Apple у змаганні з Huawei, за даними досліджень Canalys, вже похитнулися, хай навіть тільки у Китаї. "Яблука" вибули з топ-5 найбільших продавців смартфонів у Китаї, за підсумками другого кварталу 2024 року. Huawei на четвертому місці у цьому списку, а на першому – vivo. Huawei збільшила постачання смартфонів у Китаї у другому кварталі на 41% у річному обчисленні, що є найшвидшим показником серед п'яти провідних брендів.
На підтримку вітчизняного виробника спрацювала заборона співробітникам центрального уряду Китаю використовувати iPhone та інші телефони іноземних марок у робочих цілях і навіть приносити їх до офісу. Падіння позицій «яблучного» бренду відзначається без досліджень.
- Очікується, що Huawei стане для Apple у Китаї серйознішою проблемою, ніж геополітична, - заявив CNBC Уілл Вонг, старший менеджер з досліджень в IDC. - Huawei не тільки має такий самий преміальний імідж бренду, як Apple, а й є національною гордістю Китаю.
Впав – підвівся
Продаж Huawei різко впав, коли компанія не змогла оснастити свої смартфони технологією 5G і новітніми чипами після введення санкцій. Apple постарався підняти лідерський прапор, що випав з рук китайського конкурента. Але конкурент підвівся, обтрусився, пошив новий прапор із того, що було під рукою, – і гордо пішов уперед і вгору. І здається, смартфон-"розкладачка" з унікальним процесором – це не останнє, чим здивує світ китайська компанія Huawei найближчим часом.
А США поки що намагаються накопати більше інформації про чип Huawei і, можливо, ще посилити санкції проти китайців. Адже протягом багатьох років США стверджували, що Huawei становить загрозу національній безпеці через передбачувані зв'язки з Комуністичною партією Китаю та військовими силами країни. Huawei неодноразово заперечувала існування такого ризику. Але тут вони замахнулися на священне американське «яблуко» - і будуть покарані ще суворіше.