Зростаюча популярність кандидатки в президенти США Камали Гарріс несподівано ускладнила дипломатичні зусилля Європи та Вашингтона щодо надання Україні позики у розмірі $50 мільярдів, повідомляє Politico.
До виходу президента Джо Байдена з президентської гонки перспектива президентства Дональда Трампа спонукала дипломатів з обох боків Атлантики відкласти розбіжності, щоб фіналізувати позику до кінця року. Однак можливість перемоги Гарріс знизила терміновість цього процесу.
За словами двох анонімних європейських чиновників, знайомих з ситуацією, якщо раніше існували побоювання, що Трамп може скасувати угоду про позику та скоротити допомогу Україні, то щодо кандидатки від демократів таких побоювань немає. Більше того, вважається, що у неї є реальні шанси на перемогу.
Внаслідок цього розбіжності між ЄС та США щодо деталей позики стають все більш очевидними. Позика має бути погашена за рахунок прибутків від інвестування заморожених російських активів.
З моменту, коли Гарріс замінила Байдена як кандидата від Демократичної партії на вибори 5 листопада, лідерство Трампа в опитуваннях громадської думки зникло. З семи штатів, які кампанії Гарріс і Трампа визначили як ключові для перемоги в колегії виборників, Гарріс лідирує в трьох, хоча й з невеликим відривом.
Хоча позика була узгоджена на рівні G7 у червні, ЄС та США продовжують сперечатися щодо деталей. Оскільки більшість заморожених активів знаходиться в Європі, Вашингтон вимагає від ЄС гарантій, що вони залишаться заблокованими, доки Москва не виплатить післявоєнні репарації Україні. Це захистило б США від необхідності погашати позику, якщо активи будуть розморожені. Однак для ЄС ця вимога є складною, оскільки потребує одностайності, а кілька європейських країн виступають проти.
Переговори між представниками ЄС та США у понеділок завершилися без досягнення угоди, американська делегація наполягала на безстроковому утриманні російських активів. Крім того, заплановане на середу обговорення змін до правил санкцій серед 27 послів ЄС було скасовано в останню хвилину через неготовність Європейської Комісії.
Адміністрація Гарріс могла б продовжувати надавати двосторонню підтримку Україні без участі G7, зазначили два чиновники.
Європейська Комісія уникла прямих відповідей на запитання про розбіжності, представник лише повторив, що "мета полягає в тому, щоб разом з партнерами по G7 надати Україні позики на суму близько $50 мільярдів до кінця року".
ЄС перебуває під сильним тиском, щоб фіналізувати позику до кінця року. Блок може використовувати залишкові кошти свого семирічного бюджету як резервне забезпечення для позики до цього терміну, але якщо він буде пропущений, рішення потребуватиме одностайного схвалення.
Наступного тижня Комісія має представити офіційну пропозицію щодо структурування позики. Поки неясно, чи вкаже ЄС свій внесок - близько $20 мільярдів - в спробі чинити тиск на США, щоб ті виплатили свою частку.
ЄС теоретично міг би надати позику Україні, не чекаючи на своїх союзників по G7, але кілька країн-членів вважають, що цей варіант може підірвати єдність Заходу, а Європейський центральний банк побоюється надмірних фінансових ризиків.
Позика G7 надала б значне полегшення економіці України, яка постраждала від війни. Країна нещодавно домовилася зі своїми приватними кредиторами про відтермінування виплат за боргами, але стикається з перспективою дефіциту бюджету з початку 2025 року.
У середу представники МВФ відвідали Київ в рамках перевірки окремої програми позики на $15,6 мільярдів.