Вірменія та Азербайджан обговорюють можливу мирну угоду
Вірменія та Азербайджан обговорюють можливу мирну угоду

Вірменія та Азербайджан обговорюють можливу мирну угоду

Вірменія та Азербайджан обговорюють можливу мирну угоду

Обидві сторони близькі до угоди, яка може покласти край одному з найтриваліших територіальних конфліктів у колишньому Радянському Союзі.

Вірменія та Азербайджан підтвердили, що довгоочікувана угода, яка може принести мир на Південний Кавказ після десятиліть конфлікту, близька до завершення, пише Politico.

На прес-конференції в суботу прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян оголосив, що його уряд зробив офіційну пропозицію Азербайджану підписати мирний договір, оцінивши, що протягом останніх місяців було досягнуто достатнього прогресу з ключових питань у двосторонніх переговорах.

«У нас в останньому проекті мирного договору 17 статей. Тринадцять із них, включаючи преамбулу, повністю узгоджені. Ми пропонуємо наступне:  прийняти всі узгоджені статті і формулювання і підписати це як мирний договір», – сказав Пашинян. 

Заява пролунала через день після того, як сторони оголосили про підписання угоди про спільну прикордонну комісію для демаркації та делімітації їх спільного кордону.

Упродовж останніх років дві сусідні країни зазнали низки військових конфліктів як через Карабах, так і всередині міжнародно визнаних кордонів Вірменії.

Після війни 2022 року у Вірменії була розгорнута моніторингова місія ЄС для спостереження за напруженою ситуацією на кордоні, і країна наполягала на виведенні російських прикордонників, дислокованих там після розпаду Радянського Союзу.

У розмові з Politico глава зовнішньополітичного відомства Азербайджану Хікмет Гаджиєв підтвердив прогрес у двосторонніх переговорах, додавши, що угоду про прикордонну комісію «слід розглядати як достатню для виведення контингенту ЄС». 

Країна послідовно виступає проти місії Брюсселя, стверджуючи, що це збільшує ризик конфлікту.

У вересні минулого року Азербайджан розпочав наступ, щоб повернути собі Карабах, який контролювався етнічними вірменами після війни, що послідувала за розпадом СРСР. Оскільки російські миротворці стояли осторонь, практично всі 100-тисяч жителів гірського регіону були змушені тікати до Вірменії.

Хоча останніми роками ЄС зміцнив політичні зв’язки з Вірменією, оскільки країна відходить від сфери впливу Москви, Брюссель також підтримує тісні відносини з Азербайджаном. У 2022 році президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн прилетіла до Баку, щоб підписати угоду про збільшення експорту газу з країни, багатої на викопне паливо, у рамках зусиль щодо диверсифікації від російської енергії.

 

Джерело матеріала
loader
loader