"Відключень світла ми не відчули": село на Прикарпатті генерує свою енергію
"Відключень світла ми не відчули": село на Прикарпатті генерує свою енергію

"Відключень світла ми не відчули": село на Прикарпатті генерує свою енергію

Дві сонячні станції вже 9 місяців забезпечують електроенергією ЦНАП, дитячий садок і амбулаторію та інші відомства села Спас.

У селі Спас, що в Калуському районі Івано-Франківської області генерують електроенергію для державних установ за допомогою сонячних електростанцій. Про це повідомляє "Суспільне Івано-Франківськ".

Голова Спаської громади Микола Медвідь розповів, що в селі встановили сонячні панелі в листопаді 2023 року. Відтоді сонячні станції постачають електроенергію Центру надання адміністративних послуг, сільській раді, будинку культури, дитячому садочку та амбулаторії.

Закупівля та встановлення сонячних панелей обійшлася Спаській громаді у понад півтора мільйона гривень. З цієї суми 884 тис. грн надала сама громада. Ще 631 тис. грн було спрямовано з обласного бюджету в рамках програми співфінансування. Загалом у селі обладнали дві сонячні станції. Пункти управління сонячних станцій включають інвертор, вимикачі, запобіжники та акумуляторну літієву батарею на 5 КВт.

Пункт управління сонячної станції
Фото: Суспільне

Сонячні панелі, зокрема, встановлено на даху місцевого ЦНАПу. Керівник ЦНАПу Наталія Луців зазначила, що щодня відомство приймає до 30 людей, надаючи до 200 різних адміністративних послуг. Сонячна станція дає змогу повноцінно працювати навіть під час відключень електроенергії.

"Відключення світла ми не відчули. Працюємо і надаємо послуги без черг, без повторного відвідування. Тобто в нас завжди є електроенергія", — розповіла Наталія Луців.

ЦНАП у селі Спас працює без світла у звичайному режимі
Фото: Суспільне

Друга сонячна станція розташована на даху дитячого садка, який відвідують близько 40 дітей. За словами директорки закладу Марії Рішко, батьки задоволені тим, що в садочку завжди тепло і є гаряча вода. Зокрема, без світла може працювати підлога з підігрівом.

У дитячому садку завжди є тепло і гаряча вода
Фото: Суспільне

Згадані станції також забезпечують електроенергією місцеву амбулаторію. Медсестра Лілія Максимів підкреслила, що альтернативні джерела енергії допомогли влітку тримати вакцини в належних температурних умовах. Завдяки сонячним панелям, температура в холодильнику амбулаторії зберігалася на рівні від +5⁰ до +8⁰.

Холодильники в амбулаторіях працюють під час відключень світла
Фото: Суспільне

Микола Медвідь вважає, що сонячні батареї могли б забезпечувати енергією ще кілька об'єктів у селі. Крім того, за його словами, електроенергію можна було б продавати в енергомережу країни.

"Вісім годин ми працюємо, о 6:00 уже сонце "працює", сонячні панелі починають виробляти електроенергію. Майже 200 кіловатів на добу могло б вироблятися. З них ми споживаємо 16. Значить 184 могли б іти в загальну мережу України", — наголосив голова громади.

Жителі села Спас розповіли про вигоду сонячних станцій

Нагадаємо, на Закарпатті директор підприємства "Міськводоканал" Олег Казібрід заявив про намір забезпечити безперебійну подачу води місцевим жителям за допомогою сонячних батарей. На водозабірнику в Мукачеві вже встановили електростанцію, здатну виробляти 24 тисячі КВт на рік, але її все ще готуються страхувати генераторами.

Також повідомлялося, що Кабінет міністрів України ухвалив постанову, згідно з якою графіки відключень світла не поширюватимуться на споживачів, які використовують від 80% електроенергії власної генерації. У рамках підготовки до зими влада також запровадила пільгові кредити на купівлю альтернативних електростанцій

Джерело матеріала
loader