Виплати в ЗСУ за спецоперацію в Курській області: навіщо Зеленський вніс у Раду новий законопроєкт
Виплати в ЗСУ за спецоперацію в Курській області: навіщо Зеленський вніс у Раду новий законопроєкт

Виплати в ЗСУ за спецоперацію в Курській області: навіщо Зеленський вніс у Раду новий законопроєкт

У Курській області тривають повноцінні бойові дії, але законодавчий статус солдатів ЗСУ, які беруть у них участь, не пов'язаний із захистом територіальної цілісності України. Фокус з'ясував, що зміниться після ухвалення президентської ініціативи, яка гарантує виплати і преференції українським військовим.

Президент України Володимир Зеленський вніс на розгляд Верховної Ради 15 серпня законопроєкт №11483, що гарантує виплати і преференції українським військовим, які беруть участь у бойових діях на території Росії. Документ змінює статтю 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Суть ініціативи в тому, що українські військові, які виконують бойові завдання на території Росії, отримуватимуть усі виплати та преференції. Ймовірно, йдеться поки що про тих, хто працює в Курській області РФ. Закон стосуватиметься таких категорій:

  • військових ЗСУ;
  • інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення;
  • державних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями;
  • працівників Служби зовнішньої розвідки України;
  • співробітників розвідувального органу Міністерства оборони України;
  • співробітників розвідоргану центрального органу виконавчої влади, що займається охороною українського кордону;
  • які працюють у Держспецзв'язку.

ЗСУ виконують бойові завдання в Курській області Росії вже два тижні — з 6 серпня. Ініціативу щодо нормування зарплат подали на розгляд Ради через дев'ять днів після початку операції.

Зазначимо, що в Україні часто порушується проблема виплат військовослужбовцям. Фокус раніше детально розбирав, чому затримується зарплата в ЗСУ. Очікувалося, що все запрацює нормально після того, як у квітні 2024 року Кабмін і парламент підтримали ідею Міноборони про додаткову грошову винагороду в розмірі 70 тисяч гривень для тих, хто воює на передовій. Незважаючи на це, на практиці військові все ще стикаються з цим питанням.

За участь у бойових діях військові отримують надбавку в розмірі 100 тисяч гривень на місяць, сума вираховується пропорційно часу виконання завдань. Якщо військовий брав участь в операціях один тиждень, він і отримає виплати тільки за цей тиждень. Водночас 100 тисяч гривень нараховують за повний місяць участі в боях.

Навіщо потрібно змінювати закон під тих, хто воює на території Росії?

Початкова версія закону стаття 3 закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" гарантує виплати військовим ЗСУ під час виконання завдань як на території України, так і за її межами. Виникає резонне запитання: навіщо ухвалювати окремий законопроєкт, якщо все прописано в наявному законі?

Річ у тім, що всі ухвалені закони про правовий статус військовослужбовців стосуються тих, хто виконує накази щодо захисту територіальної цілісності та суверенітету лише на території України. Раніше ситуація заходу підрозділів ЗСУ в умовах великої війни на ворожу територію в законодавстві не регламентувалася, пояснює Фокусу народний депутат від "Слуги народу", член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський.

"Зараз ми розглядаємо, що всі винагороди платитимуть автоматично, якщо військові беруть участь у бойових діях на території Росії. Щоб зняти всі питання, президент України на законодавчому рівні визначив, що в разі використання армії поза межами України для захисту нашої територіальної цілісності, військові мають такий самий правовий статус, гарантії та виплати, як ті, що воюють у межах України: на півдні та сході країни", — розповідає політик.

Військові, які діють у Курській області, отримають ті самі виплати і соціальні гарантії, що й ті, хто воює на Донбасі та в інших регіонах України, запевнив Веніславський.

"Це однакові бойові дії та завдання. Має бути рівний статус, щоб не було сумнівів і остраху, що хтось не буде забезпечений належним чином", — зауважує нардеп.

Українські ДРГ у РФ не отримували гарантованих виплат

До президентської ініціативи, згідно з чинним законодавством щодо порядку направлення підрозділів ЗСУ до інших держав, діяльність українських військових регламентувалася міжнародними договорами та конвенціями. У разі виникнення колізії з національним правом, положення міжнародних договорів будуть переважними.

"Ніхто ж не думав, що буде війна з Росією. Тут діють трохи інші правила, тому влада вирішила впорядкувати. Щоб не було питань щодо статусу тих, хто воює в Курській області", — пояснює Федір Веніславський.

Знайомий із військовими, які беруть участь у спецопераціях у Росії, адвокат юридичної компанії Prikhodko&Partners Ярослав Звоненко стверджує, що президентська ініціатива вельми виправдана. До початку операції в Курській області 6 серпня 2024 року в РФ діяли диверсійно-розвідувальні групи, але командування не вважало їхню діяльність захистом територіальної цілісності України.

"Вони виконували операції на території іншої країни і не мали права на додаткові виплати, нарахування стажу, отримання статусу учасника бойових дій і всіх соцгарантій. Тепер Рада узаконить перебування наших військових у РФ. Раніше були тільки інтервенти в інших країнах, але їх вважали неофіційними формуваннями. Держгарантії їм не надавалися", — пояснює він Фокусу.

Виходячи зі слів Звоненка можна зробити висновок, що до подачі в Раду президентського законопроєкту військові ЗСУ здійснювали рейди на російську територію і виконували небезпечні завдання за звичайну зарплату. Надбавки їм платили на розсуд командирів.

Нагадаємо, українська авіація успішно працює на Курському напрямку. Повітряні сили України нещодавно показали відео, як винищувач ЗСУ "денацифікував" авіабомбою AASM Hammer підземний пункт управління ЗС РФ.

Фокус раніше писав, як вночі 19 серпня ЗСУ зруйнували останній міст через річку Сейм у Курській області. Тепер російські військові частини в регіоні отримуватимуть провізію і підкріплення виключно вплав.

Теги за темою
Збройні сили України Зарплата виплати
Джерело матеріала
loader