Армія оборони Ізраїлю під час операції в секторі Гази досягла всього, чого могла у військовому плані. Тривалі бомбардування по осередках ХАМАС, тільки збільшують ризики для мирних жителів, у той час як можливість подальшого ослаблення бойовиків зменшилася.
Проте у багатьох відношеннях військова операція Ізраїлю завдала набагато більших збитків терористичному угрупованню, ніж передбачали офіційні особи США на початку війни у жовтні 2023 року. Про це пише The New York Times із посиланням на високопоставлених американських чиновників.
"У той час як адміністрація Байдена прагне відновити переговори про припинення вогню, дедалі більше посадових осіб національної безпеки в уряді заявляють, що ізраїльські військові серйозно відкинули ХАМАС, але ніколи не зможуть повністю знищити це угруповання", – йдеться у повідомленні.
Разом із тим джерела зазначили, що сьогодні ізраїльські сили можуть вільно переміщатися по всій Газі, а ХАМАС "окривавлений і пошкоджений". За ізраїльськими даними минулого місяця, ЦАХАЛ зруйнував або захопив найважливіші шляхи постачання бойовиків з Єгипту до Гази, приблизно 14 000 комбатантів в анклаві було вбито або захоплено. Американські розвідувальні агентства використовують інші, більш консервативні методології з метою оцінки втрат ХАМАС, хоча точна кількість залишається засекреченою.
Ізраїльські військові також заявили, що знищили половину керівництва бригад "Кассам" – військового крила ХАМАС, враховуючи головних лідерів Мухаммеда Дейфа та Марвана Ісу.
"Але одна з найбільших цілей Ізраїлю, що залишилися, – повернення приблизно 115 живих і мертвих заручників, які все ще утримуються в Газі після захоплення під час атак ХАМАС 7 жовтня – не може бути досягнута військовим шляхом", – озвучило NYT думки нинішніх і колишніх американських та ізраїльських чиновників.
Колишній голова Центрального командування США генерал Джозеф Л. Вотел сказав, що за останні 10 місяців "Ізраїлю вдалося зруйнувати ХАМАС, вбити низку його лідерів і значно знизити загрозу, яка існувала до 7 жовтня". Однак він вважає, що звільнення заручників може бути забезпечене лише шляхом переговорів.
А представник Армії оборони Ізраїлю підполковник Надав Шошані запевнив, що вона віддана досягненню цілей війни з ліквідації ХАМАС та повернення додому заручників, тому "продовжуватиме діяти з рішучістю для їхнього досягнення".
Аналітики кажуть, що остання оцінка США про ізраїльську операцію в Газі з'явилася в той час, коли низка посадових осіб адміністрації роз'їжджаються регіоном, щоб спробувати укласти угоду про припинення вогню в анклаві та, можливо, запобігти атаці у відповідь Ірану та його союзників на недавні вбивства Ізраїлем високопоставлених лідерів терористів.
Навіть міністр оборони Ізраїлю Йоав Галлант на закритій зустрічі поставив під сумнів мету прем'єр-міністра країни Беньяміна Нетаньягу про "повну перемогу" над ХАМАС. І багато посадовців у Білому домі поділяють його думку про те, що угода про припинення вогню, яка поверне заручників, відповідає найкращим інтересам Ізраїлю.
"Останні військові операції Ізраїлю були чимось подібним до стратегії "Удар крота" в очах американських аналітиків. Оскільки Тель-Авів отримує розвіддані про потенційне перегрупування бійців ХАМАС, Армія оборони Ізраїлю почала переслідувати їх. Але офіційні особи США скептично ставляться до того, що такий підхід дасть вирішальні результати", – йдеться у публікації.
Щоб не допустити нападу на свої сили, ХАМАС закликав їх ховатись у великій мережі тунелів під Газою чи серед мирних жителів. За словами офіційних осіб США, від початку війни основною стратегією угруповання було виживання, і це не змінилося. Незважаючи на всі збитки, завдані анклаву ізраїльськими бомбами, та всіх убитих бойовиків, ХАМАС зберігає деяку військову міць.
Інші чиновники вважають, що Ізраїль все ж таки досяг значної військової перемоги. Вони кажуть, що угруповання терористів більше не здатне планувати або здійснювати атаку масштабу 7 жовтня 2023 року, а його здатність здійснювати менші атаки на Ізраїль "перебувають під питанням". Але на тлі похвал ізраїльської військової операції в США кажуть, що дипломатія – все ж таки єдиний спосіб, яким Тель-Авів може досягти, можливо, своєї головної мети – повернути заручників.
За словами американських посадових осіб, щоб ХАМАС погодився звільнити людей, дуже важливо мати стимули для угруповання залишатися осторонь після укладання угоди про припинення вогню. Найбільшим таким стимулом, вважають вони, є значний шлях до незалежної палестинської держави.
"Якщо припинення вогню справді відбудеться, ХАМАС боротиметься за відновлення своїх сил. Йому доведеться переозброюватися за рахунок скороченого потоку зброї з Ірану, і розпочати, можливо, складний процес вербування бійців із палестинського населення, яке втомилося від війни. Найбільшою невідомістю як для Ізраїлю, так і палестинців є те, хто або що прийде після ХАМАС", – констатувало видання, цитуючи побоювання американських та інших західних чиновників.
Як повідомляв OBOZ.UA, президент США Джо Байден очікує, що Іран утримається від обіцяного раніше удару по Ізраїлю. Причиною для цього, на думку американського лідера, може стати досягнення угоди про припинення вогню між Ізраїлем та ХАМАС.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!