Порівняно з боями в Курській області, те, що відбувається на Кінбурнській і Тендрівській косі, має більш спокійний характер. Спецоперації із залученням пари катерів і до 20 десантників знекровлюють російські підрозділи. Опитані Фокусом військові експерти впевнені: найцікавіші події на півдні України ще попереду.
Уночі 9 серпня десант ЗСУ висадився на Кінбурнській косі: спершу по російських підрозділах відкрили вогонь, далі два човни висадили на косу 12 осіб. Ще два інші човни надавали вогневу підтримку з моря.
Кінбурнська коса розташована в північно-західній частині Кінбурнського півострова, її східна частина розташована в Скадовському районі Херсонської області, а західна — в Миколаївському районі Миколаївської області. З півночі її омиває Дніпровсько-Бузький лиман, а з півдня — Чорне море. Довжина Кінбурнської коси — близько 40 кілометрів, а ширина до 10 кілометрів.
Міноборони РФ заявляє про запобігання спробі висадки українських військових морського центру спеціальних операцій ВМС України на косі, знищення двох човнів і 12 військовослужбовців.
"Перших втрат диверсанти зазнали ще біля берега, підірвавшись на мінних полях. Ті, хто зійшов на берег, були знищені вогнем зі стрілецького озброєння", — заявили в російському відомстві.
Український військовий паблік "Николаевский Ванек" пише про тривалу нічну роботу Сил оборони Очакова. ЗС РФ із коси відстрілювалися, але у відповідь "відразу полетіло все, що є".
Примітною була й інша вилазка підрозділів Головного розвідуправління Міноборони України (ГУР). Спецпризначенці підрозділу "Артан" і Морського центру ГУР 6 серпня висадилися на Тендрівську косу поблизу північно-західного узбережжя Чорного моря. Адміністративно коса належить до Скадовського району Херсонської області.
Розвідники розповіли, що під час операції вдалося знищити багатоцільовий бронетранспортер МТ-ЛБ, комплекс РЕБ і фортифікаційні укріплення окупантів. Під час бою загарбники зазнали втрат серед особового складу. Спецпризначенці ГУР повернулися назад без втрат.
Головне — ресурси. Що покажуть ЗСУ на півдні України
Отримавши матеріально-технічні ресурси і боєприпаси, ЗСУ прагнуть максимально реалізувати переваги на полі бою і трансформувати їх в успішні військові операції. Вікно можливостей загарбників, що з'явилося через зволікання поставок американської військової допомоги, поступово закривається, коментує Фокусу ексспікер Генштабу ЗСУ, військовий аналітик Владислав Селезньов.
Українські вилазки на дві південні коси поки що не мають масового характеру, в операціях задіяли кілька катерів, а не кораблі з тисячею особового складу. Однак на Кінбурнській косі ЗСУ могли задіяти й літаки F-16, додає фахівець.
Асиметричні дії ЗСУ на полі бою очевидні. Атакувати в лоб російський гарнізон, що зміцнився на сході України, автоматично означає втрату особового складу. Військові рейди вглиб території Росії та на півдні України розхитують сили агресора, додає аналітик.
"Зараз ми бачимо створення плацдарму для закріплення військових підрозділів у Курській області. Настільки цінний досвід стане в нагоді для виходу в інші прикордонні з Росією області, наприклад, у Бєлгородську або Брянську", — продовжує він.
На думку виконавчого директора Українського центру безпеки і співробітництва Дмитра Жмайла, на півдні України спецпідрозділи ЗСУ промацують ситуацію, показують недієздатність російського окупаційного угруповання і тестують можливості з деокупації ще більших територій.
Усі бойові операції ЗСУ, як кажуть Фокусу військові експерти, залежать від накопичених резервів. На південному напрямку значущим успіхом за останній час Жмайло вважає ураження підводного човна Б-237 "Ростов-на-Дону", носія ракет "Калібр". Успішні удари Сил оборони України по Криму в ніч на 2 серпня призвели до затоплення субмарини на місці. Підводний човен проекту 636.3 "Варшав'янка" коштує 300 мільйонів доларів, його ввели в експлуатацію 26 грудня 2014 року.
Військовий пріоритет ЗСУ на півдні зводиться до знищення систем ППО окупаційної армії. По Криму працюють дронами та іншим західним озброєнням, це призвело до передислокації засобів ППО ЗС РФ на схід півострова — ближче до Керчі для прикриття Кримського мосту, пояснює він.
Заступник директора Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь прогнозує цікаві події на півдні України в найближчому майбутньому.
Ситуація на півдні після рейдів розвиватиметься для армії Росії негативно через провальні помилки Генштабу ЗС РФ. Окупаційне командування керується не військовою необхідністю, а політичними завданнями Кремля, вважає експерт.
"Курська операція" поставила російське військове начальство на розтяжку: продовжувати наступати або намагатися нейтралізувати загрози в Курській області, вважає експерт.
Нагадаємо, російські окупанти створили 15-ти кілометрову зону відчуження вздовж річки Дніпро на непідконтрольних територіях Херсонської області. Український Центр національного опору повідомив про введення в регіоні з 1 серпня "спеціального режиму".
Комбат Артем Христин із псевдонімом "Мудрий" раніше говорив, що в Кринках 500 українських військових стримували 50 тисяч солдатів із резерву ЗС РФ. Про вихід Сил оборони України з Кринок стало відомо 16 липня.