Хорватія відреагувала на заяву Угорщини про "ненадійність" країни для транзиту нафти
Хорватія відреагувала на заяву Угорщини про "ненадійність" країни для транзиту нафти

Хорватія відреагувала на заяву Угорщини про "ненадійність" країни для транзиту нафти

Міністерство закордонних справ Хорватії різко відреагувало на заяву глави МЗС Угорщини Петера Сіярто, який назвав країну "ненадійною для транзиту". Цей інцидент стався після пропозиції Загреба щодо альтернативного маршруту постачання нафти до Словаччини та Угорщини.

Як повідомляє Euractiv, міністр закордонних справ Хорватії Гордан Грліч Радман охарактеризував слова Сіярто як "політично глибоко образливі". Він наголосив, що така заява була несподіваною, особливо з огляду на те, що раніше Хорватія реагувала "надзвичайно стримано" у відповідь на недружні кроки Угорщини.

У той же час Словаччина, чий нафтопереробний завод Slovnaft вже отримує частину нафти через JANAF, заявила в п'ятницю, що отримала лист від хорватського уряду з пропозицією забезпечити постачання.

"Але за якою ціною? У якому обсязі? Цього сьогодні ніхто не знає", – заявив міністр закордонних справ Словаччини Юрай Бланар.

Словаччина, як і Угорщина, хоче, щоб Єврокомісія змусила Україну повністю відновити потоки нафти з Росії, але, за словами Бланара, вона також шукатиме іншого рішення, якщо Єврокомісія не діятиме.

Незважаючи на тривалі переговори щодо тарифів на транзит, хорватській JANAF та угорській MOL вдалося підписати річний контракт у травні 2023 року на транспортування та зберігання 2,9 млн тонн нафти Адріатичним трубопроводом до угорських та словацьких нафтопереробних заводів MOL.

Транзит нафти / Фото: Getty Images
Транзит нафти / Фото: Getty Images

Зазначимо, що ситуація ускладнилася після того, як Україна включила російську компанію "Лукойл" до списку санкцій, що призвело до припинення транзиту її нафти через українську територію. Це викликало серйозне занепокоєння в Угорщині та Словаччині щодо безпеки їхнього енергопостачання.

Угорська сторона, зокрема міністр Сіярто, заявила про можливість ініціювання судового процесу щодо цього рішення України. Більше того, Угорщина загрожує блокувати військову допомогу ЄС Україні на суму 6,5 млрд. євро, якщо Київ не відновить транзит російської нафти.

Словаччина у свою чергу запропонувала Україні технічне рішення для відновлення постачання, побоюючись можливого дефіциту палива вже у вересні.

На тлі цих подій Єврокомісія заявила, що поки що немає загроз для постачання нафти до Угорщини та Словаччини. Україна зі свого боку висловила готовність до консультацій з ЄС щодо цього питання.

Теги за темою
Угорщина
Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader