Непередбачуваність і чимало відкритих питань. Чого чекати від нового сезону Української Прем’єр-ліги
"Динамо" та "Шахтар" змагатимуться за золото, ще 4 команди за єврокубки, решта - за виживання. Таким ми звикли бачити традиційний прогноз на УПЛ? OBOZ.UA створив власний: у цьому матеріалі спробуємо розібратися, чого в новому сезоні не уникнути, що може здивувати, а що знову матиме надзвичайний вплив на проведення змагань.
Чемпіонство тепер вирішує дуже багато
Україна сильно впала в рейтингу асоціацій, тому вже не може претендувати на таку ж велику кількість клубів у єврокубках. Їх старт теж став далеким: треба подолати кілька відбіркових раундів в усіх єврокубкових лігах. Група Ліги Чемпіонів - надовго складна мрія; тільки якщо цього року ми запалимо в Європі, то зможемо спробувати піднятися вищета зачепитися за пряму путівку до групи за підсумками УПЛ, а не кваліфікацій.
Нам потрібна перемога в еліті "Динамо" чи "Шахтаря", причому виграш гірників буде більш вдалим за позицією у рейтингу: поточний чемпіон України посідає у спільному заліку євроклубів 40 місце, а срібний призер - аж 72-ге. В такому випадку зіграє свою роль Шлях Чемпіонів, і, як вже було минулого сезону, так донецький клуб проскочив напряму до групи.
Дива нового чемпіона не буде
Хоча варто відзначити, що нового чемпіона ми не побачимо. Вже багато десятків років стається так, що на лідерство може претендувати зовсім неочікувана команда, але взимку все ламається. Темна конячка здає позиції, гранди надолужують. Взяти хоча б минулий сезон - там "Кривбас" став зимовим чемпіоном, а "Дніпро-1" завжди був поруч із "Шахтарем", "Полісся" взагалі із першого ж разу увірвалося в битву за медалі, а "Динамо" через кризу не полювало навіть на бронзу. Але минає кілька місяців - і все вирішується тільки в Українському Класичному, очні зустрічі із вже екс-конкурентами за чемпіонство не мають для грандів жодного турнірного значення. Тому висновок такий: золото забере "Динамо" чи "Шахтар". Усіх інших, традиційно, зламає зима.
Таблиця знову буде незрозумілою
Уже із першого туру ми маємо перенесені матчі! Не побачимо ігри "Ворскла" — "Шахтар", "Олександрія" — "Динамо" та "Рух" — "Полісся". Причина наче поважна - ці клуби відпустили більше двох гравців до складу Олімпійської збірної України. Але цей складний процес отримав відгомін сорому, тому доцільність перенесення під питанням. Наші не створили диво та вилетіли з паризьких змагань - щонайменше 2 тури будуть без перенесень. Чи нам слід згадати єврокубки, як у сезоні 23/24? А ще дозвіл для збірної переносити матчі УПЛ на користь ігор жовто-синіх? Словом, знову чекаємо таблицю без чіткої картини. Інші зустрічі 1-го туру такі:
3.08:
"Верес" — "Карпати" 15:30
"Кривбас" — "Чорноморець" 18:00
4.08:
"Лівий Берег" — "ЛНЗ" 13:00
"Оболонь" — "Колос" 15:30
"Зоря" — "Інгулець" 18:00
І це все не кажучи про спортивну складову чемпіонату. Адже деякі команди вже хочуть дивувати. Наприклад, "Ворскла" ставить перед собою мету потрапити до єврокубкової зони (попри 9-те місце того сезону та відставання у 17 очок від зони ЛК). Якщо все вийде, як у кількох команд минулого року, які змогли досягти не тільки першої половини, а й позмагатися за медалі, то на нас чекає дійсно непередбачуваний розіграш.
Які можливі сюрпризи?
Сюрпризи УПЛ стандартні - потужний клуб провалюється, аутсайдер заважає лідерам, а хтось взагалі зникає із футбольної мапи. За першу половину боротиметься цілий пул команд: "Кривбас", "Рух", "Полісся", "ЛНЗ". Очікується, що криворіжці та львів’яни й цього року зможуть продовжити потужну боротьбу, тим паче, вони підсилилися - 6 нових облич у червоних і 2 у жовтих. Щось прогнозувати на житомирян складно: команда отримала нового тренера й гучно струсанула трансферний ринок, але результату в першому матчі ЛК не відбулося. Чи встигне Ашур налаштувати весь цей набір до перших турів ліги?
До середняків теж є питання: на початок серпня "Чорноморець" й "Олександрія" харчуються тільки вільними агентами (попри те, що є гроші з продажу гравців). Таке враження, що вони не збираються боротися ні за що та зберігатимуть найбільш можливу середню позицію. На тлі такої пасивності, цікаво виглядають закупівлі "Колоса" (Третьяков + Гагнідзе), "Зорі" (Джордан + Тронтель), "Ворскли" (Ієде), "ЛНЗ" (Ассінор + Дайко). Навіть "Оболонь" придбала Теслюка за 350 тисяч євро, це більше, ніж витрачали наразі половина команд. Більшість імен нові для українського глядача, хоча жага витрачати гроші на підсилення в деяких випадках приємно вражає.
Сюрприз можливий і від клубів, які можуть заявити, що їх футболісти втомилися на Олімпіаді. Наприклад, Фесюн, Крупський, Батагов і Рубчинський відіграли всі 270 доступних хвилинбез замін, а Мартинюк, Сікан, Криськів, Хлань і Михайленко набрали понад 200 хвилин за олімпійську збірну. З усіх лише Хлань не грає в УПЛ, тому маємо аж 8 аргументів почути такі знайомі нам слова про втому та нестачу виконавців.
Новачки складуть конкуренцію?
Почати слід із команди, яка отримала три драматичні спроби заскочити в УПЛ. Ім’я дебютанта стало відомим тільки цього тижня - і це "Лівий Берег". Команда не змогла зачепитися за місця прямого виходу, не пробилася через плей-оф, але доля подарувала третій шанс у вигляді Турніру Чотирьох: перемога в ньому залишила "ЛБ" лише кілька днів, аби підготуватися до першого матчу Прем’єр-ліги. Благо, що ще є час знайти футболістів під еліту.
"Інгулець" грошима поки не кидається, повернення в УПЛ проводять із підсиленням вільними агентами. Клуб провалив тест майбутніми суперниками - контрольні матчі проти "Динамо", "Кривбасу" й "Олександрії" програні, обіграли тільки "Чорноморець". Поки виглядає, що петрівці думками лишаються у змаганні рангом нижче, для найкращої ліги України треба більше зібраності. "Карпати" вийшли з другого місця Першої ліги, хоч мали всі шанси взяти золото. Львів’яни хочуть зачепитися за цей сезон і з першої ж спроби залишитися в еліті, тому вже витратили 800 тисяч євро на нових футболістів: зокрема, за 500 тисяч прийшов Мірошніченко з "Дніпра-1". Клуб отримав нового тренера Лупашка та ще має розібратися з фінансовою частиною щодо боргів перед Креспо. Ох і цікаво буде в підвалі таблиці.