Міста збережуть енергетичну стійкість, у разі термінових рішень уряду і Верховної Ради – Асоціація міст
Міста збережуть енергетичну стійкість, у разі термінових рішень уряду і Верховної Ради – Асоціація міст

Міста збережуть енергетичну стійкість, у разі термінових рішень уряду і Верховної Ради – Асоціація міст

Міста збережуть енергетичну стійкість, у разі термінових рішень уряду і Верховної Ради – Асоціація міст

Це стосується унормування відключень, бронювання та розрахунків по енергоносіях

Проблемні питання енергетичної стійкості міст обговорили під час засідання правління Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування “Асоціація міст України”. Як зазначалося на засіданні, важливо, щоб парламент і уряд прийняли невідкладні рішення, без яких неможливо забезпечити ефективну підготовку громад до зими. Насамперед це компенсація різниці в тарифах, спрощення приєднань, збереження 64% ПДФО в місцевих бюджетах та інші поточні питання місцевого самоврядування.

Необхідно розглядати питання “розморожування” рівня тарифів на комунальні послуги, а також нової регуляції питання компенсації різниці в тарифах, механізмів закупівлі когенераційних установок та іншого обладнання. Також необхідно реалізувати на 100% бронювання фахівців підприємств, що обслуговують системи життєзабезпечення. Таку позицію уряду озвучив на засіданні виконувач обов’язків міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Василь Шкураков.

Асоціація міст звернулась до влади з розв'язання нагальних питань підготовки до опалювального сезону: перелік проблем значний

За результатами обговорення питання члени правління схвалили рішення звернутися до Кабінету Міністрів та Верховної Ради з переліком пропозицій від Асоціації міст. На думку представників, реалізація таких пропозицій є необхідною для підготовки до опалювального періоду і забезпечення жителів громад необхідними послугами.

Зокрема, є невідкладним, на думку представників міст, ухвалення проєкту закону щодо компенсації різниці в тарифах, який передбачає можливість погашення заборгованості з різниці в тарифах обсягом 10 млрд грн. Необхідно також окремо розробити та ухвалити закон, що передбачатиме надання з державного бюджету допомоги для погашення заборгованості з різниці в тарифах теплопостачальним і водоканалізаційним підприємствам. В спеціальному режимі до 15 квітня 2025 року необхідно продовжити постачання природного газу підприємствам, які генерують тепло.

Для ефективної роботи господарств міст в осінньо-зимовий період варто також змінити співвідношення розподілу коштів, які отримують теплопостачальні організації, з пропорцією не менше 40% які мають залишатися на рахунках підприємств.

Тарифи на тепло і когенерація

Роботу когенераційних установок потрібно відрегулювати таким чином, щоб вартість природного газу на рівні ціни, що використовується для виробництва теплової енергії населенню. З метою збалансування фінансових ресурсів теплопостачальних підприємств необхідно зупинити застосування механізму розщеплення коштів казначейством, як це передбачено постановою уряду №812.

Представники міст також пропонують внести зміни в механізми встановлення тарифів на тепло, запровадити заборону примусового стягнення боргів з підприємств теплопостачання до завершення воєнного стану та до часу погашення державою боргів з різниці тарифу. Є також пропозиції, які допоможуть врегулювати питання щодо фінансового стану теплопостачальних підприємств та ефективного використання фінансових ресурсів для збільшення джерел автономного електропостачання.

Бронювання і спрощення проєктування та підключень

Вагомою проблемою, яку варто вирішити, є забезпечення бронювання від мобілізації спеціалістів, що необхідні для ефективної роботи мереж і джерел автономного енергопостачання. Для поліпшення підготовки до нового сезону варто також спростити процедуру проектування, закупівлі, встановлення та підключення джерел автономного постачання електричної енергії.

Також представники міст говорять, що уряду варто розглянути варіанти спрощення механізмів проектування і підключення до мереж електростанцій, що працюють на відновлювальних джерелах – сонячних і вітрових. На думку представників міст, необхідно також збільшити строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів для відновлення об’єктів енергетики та заборонити відключення за графіками від електромереж установок, що виробляють електричну енергію.

Раніше Асоціація міст України звернулась до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з ініціативою щодо спрощення будівництва та підключення об'єктів розподіленої генерації, що є кроком до децентралізації енергосистеми, необхідної на тлі зниження обсягів електричної енергії через постійні атаки Росії.

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader