У процесі пресконференції, в понеділок, 15 липня президент Володимир Зеленський прокоментував питання ймовірних кадрових перестановок в уряді. Кого і чому Банкова може попросити на вихід з Кабміну, з’ясовував Фокус.
Володимир Зеленський заявляє, що з окремими міністрами, включно із прем’єром Денисом Шмигалем, наразі проговорює можливі кадрові перестановки в Кабміні.
"Що стосується урядових змін, то якщо вони будуть, якщо вони стануться, то обов’язково ви будете про це знати. Ми не можемо говорити просто про заміну прем’єр-міністра. Це говорить про те, що можуть бути зміни в уряді. Так, напевне можуть бути… Ми займаємося цим процесом", — зауважив президент.
Днями деякі ЗМІ повідомляли, що президент начебто всерйоз задумався над тим, аби замінити фігуру прем’єр-міністра. Між тим експерти, з якими поспілкувався Фокус, переконані, що Денис Шмигаль втримається у своєму кріслі, проте кадрові перестановки на урядовій шахівниці таки відбудуться.
Нічого нового: Денис Шмигаль вже звик до своєї "відставки"
"Якщо говорити про ймовірні перестановки в уряді у контексті чуток про відставку прем’єра Шмигаля, то варто зауважити, що Шмигаль готується з валізою на вихід вже щонайменше кілька місяців. Мені здається, що він вже настільки звик до такої інформаційної активності час від часу, що це не справляє на нього жодного враження", — зазначає у розмові з Фокусом політолог Максим Джигун.
Між тим, на думку експерта, перестановки у Кабміні таки будуть. "Ми вже неодноразово чули анонси відповідних процесів, але поки що якоїсь практичної їх реалізації вони не отримали. На мій погляд, в нинішніх умовах потрібно не лише оновлення представників, які сидітимуть в тих чи інших міністерствах, але й принципове розуміння того, куди ми рухаємося і які плани розвитку виконують конкретні виконавці", — наголосив політолог.
На прохання Фокусу деталізувати, яке з міністерств має чіткий план і більш-менш рухається в його парадигмі, експерт зауважив: "Наприклад, Михайло Федоров з Мінцифри наочно демонструє, що він взявся за цю ділянку роботи і якісно її виконує. Причому, він нерідко, мабуть, завдяки людському, інтелектуальному, кадровому ресурсу виконує навіть ті задачі, які прямо не знаходяться у сфері його відповідальності, але, тим не менше, є важливими для країни. Міністерство, яке демонструє певний прогрес і гарну динаміку – це Мінекономіки на чолі з пані Свириденко, яку наразі "сватають" на пост прем’єра. Це, до речі, людина, яка ніколи не світилася в якихось непрозорих активностях".
Що ж стосується міністерств, які просідають в плані своєї ефективності, то Максим Джигун виділив Мінсоцполітики, "до якого накопичилося багато давно назрілих питань, котрі потребують негайного вирішення".
"У нас також є 5-6 міністерств, які очолюють не повноцінні міністри, а виконуючі обов’язків міністрів. Я особисто переконаний, що той етап, коли роками можна було жити в такому статусі, минув. Люди мають брати на себе відповідальність, формувати команду і відповідати за результат. А статус в.о. міністра – це така проміжна ланка, що не передбачає в тому числі персональної відповідальності. Тому цей пробіл потрібно заповнювати. Втім, чи настав зараз час змінювати главу уряду – сказати складно, особливо зважаючи на те, що кадрова лава запасних у чинної влади не така вже й довга", — наголошує Максим Джигун.
Також він особливо акцентує на тому, що важливо, аби відбулася зміна не лише кількості і форми міністрів, а й якості їхньої роботи.
"Тема кадрової політики в наш час насправді дуже складна і це потрібно об’єктивно розуміти, оскільки мова йде не про звичайний формат політичного процесу, а про період воєнного часу з жорсткими умовами та специфічними задачами. Потрібні люди, які готові жертвувати особистим життям і здоров’ям задля того, аби якісно відпрацювати цей, м’яко кажучи, непростий для України період", — зауважив він.
Заміна прем’єра залишається під питанням
Наголосивши на тому, що претензій до уряду наразі є величезна кількість, зокрема, в питаннях, що стосуються енергетики, політолог Олексій Якубін у розмові з Фокусом констатував: "Нинішній Кабмін є одним з найбільш просівших органів державної влади з точки зору політики воєнного часу. Але знову ж таки, тут є питання, а чи здатна сьогодні влада, використовуючи однопартійну більшість у парламенті та окремі депутатські групи змінити очільника уряду? Тут є великі сумніви, і з урахуванням цього найближчими тижнями навряд чи варто очікувати зміни глави КМУ. На мій погляд, влада ближчим часом буде більш зосереджена на зміні окремих міністрів, тим більше, що приблизно 5 міністерських крісел наразі є вакантними. При цьому, з огляду на відновлення країни, є надважливі посади, наприклад, міністра інфраструктури, тому спочатку потрібно закрити ці опції".
За прогнозом політолога, у найближчі два тижні кадрові міністерські питання в Мінінфраструктури та Міністерстві регіонального розвитку влада спробує закрити.
"Що ж до прем’єра, то цей кейс у влади не пропрацьований ще до кінця. Ймовірною наступницею Шмигаля все частіше називають чинну міністерку економіки Юлію Свириденко, але питання, чи здатна Верховна Рада зібрати необхідні голоси за цю кандидатуру – відкрите", — акцентує Олексій Якубін.
Політолог вважає, що нинішній уряд наразі своїм рейтингом нагадує токсичний актив, а відтак Банкова, яка повсякчас орієнтується на суспільну думку і соціологічні заміри, змушена якимось чином на це реагувати, шляхом часткового перезавантаження Кабміну.
Слабка ланка Кабміну – економічний блок
Про те, що очікувати заміни прем’єр-міністра ближчим часом не варто, каже політолог Олексій Буряченко. У розмові з Фокусом, експерт зазначив, що чинний прем’єр Денис Шмигаль, як мінімум, показав свою компетенцію, а до того ж він "не розхитує політичний човен під час війни". "У воєнний час політичне протистояння між президентом та очільником уряду, яке й так закладено у нашій Конституції, точно не на часі. Нам не треба повторення історії Тимошенко-Ющенко, коли ми маємо максимально протистояти зовнішньому ворогу. Тому, вважаю, що Шмигаль залишатиметься й надалі на займаній посаді", — зазначив Буряченко.
Політолог також звернув увагу на риторику президента Зеленського, який, кажучи про ймовірні кадрові ротації у Кабміні, жартома зауважив, що, мовляв, цей уряд вважали не жильцем, а в результаті він став довгожителем.
"Враховуючи такий тон президента, який, як ми знаємо, говорить дуже жорстко в ситуації, коли незадоволений тією чи іншою людиною, можемо констатувати, що Шмигаль поки що залишатиметься у своєму кріслі. Але те, що в уряді є певна криза – це абсолютний факт. Про це свідчить навіть те, що наразі замість повноцінних міністрів маємо 5 людей, які тимчасово виконують обов’язки міністрів, а це — неповноцінні урядовці з досить обмеженим функціоналом. Щонайменше ці міністерські позиції потрібно закрити людьми, які матимуть повноцінний політичний мандат".
На переконання експерта, наразі в уряді Дениса Шмигаля суттєво "провисає" економічний блок, зокрема, міністерство інфраструктури, Мінагро, Мінфін, Мінекономіки, представники якого дивляться в різні сторони, перекладаючи відповідальність один на одного.
"Навіть на нарадах вони поводять себе, як окремі князівства. З огляду на це, я б назвав найбільшою проблемою уряду Шмигаля слабку міжурядову взаємодію. Тобто, якщо якесь питання, яке ставиться на контроль або президентом, або очільником уряду, захоплює два та більше міністерства, то, скоріше за все, це питання заблукає в лабіринтах бюрократії і в кращому випадку буде виконано лише частково", — зауважив Олексій Буряченко.