Трансатлантичний переліт епічних масштабів: як пил і пісок подорожують на 8000 км
Трансатлантичний переліт епічних масштабів: як пил і пісок подорожують на 8000 км

Трансатлантичний переліт епічних масштабів: як пил і пісок подорожують на 8000 км

Дослідники розповіли, як піску із Сахари та інших пустель вдається долати неймовірно величезні відстані.

У світі, що закипає, деякі регіони Землі стають особливо вразливими перед пиловими бурями. Метеорологи попереджають, що незабаром пилові бурі можуть обрушитися на світ знову, оскільки велика маса сухого пилового повітря збирається обрушитися на берег після подорожі через Атлантику з пустелі Сахара, пише IFLScience.

Але як піску і пилу вдається долати такі величезні відстані — понад 8000 кілометрів? Дослідники розповіли, у чому секрет цієї трансатлантичної подорожі епічних масштабів. За словами вчених, уся справа в сезонних змінах вітру, а тому мандрівки пилу на такі великі відстані насправді не є чимось дивовижним: пил із Сахари, по суті, долає цю відстань щоліта.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Відомо, що посилення вітрів у Сахарі досягає свого піка наприкінці червня — на початку серпня, а потім підіймає пил і викидає його в тропосферу — найнижчий шар атмосфери Землі. Саме тут утворюється Сахарський повітряний шар — шлейф надзвичайно сухого і запорошеного повітря товщиною від 3 до 4 кілометрів, що починається приблизно на висоті близько 1,6 кілометра над поверхнею.

Учені зазначають, що Сахарський повітряний шар настільки "сухий", що в ньому приблизно в половину менше вологи, ніж зазвичай можна очікувати в атмосфері над тропічними регіонами. Потім кожні три-п'ять днів на піку пасати — постійні вітри, що переважають зі сходу на захід над екватором, — переносять цей шар через Атлантичний океан у бік США, де він може мати найрізноманітніші наслідки.

За словами польового директора програми з ураганів Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) і метеоролога Джейсона Даніона, одним із найімовірніших "слідів", залишених пилом із Сахари, є його вплив на погоду. Сухе повітря дійсно може пригнічувати денні хмари та сприяти охолодженню. Крім того, воно також здатне послабити тропічні шторми, створюючи низхідні потоки повітря. Утім, за словами Даніона, шторми все одно можуть вибухнути ближче до вечора.

Вчені визнають, що є і зворотний бік придушення штормів. Наприклад, воно може призвести до створення деяких з найспекотніших днів. Також дослідники попереджають, що існують і деякі наслідки для здоров'я — присутність пилу на низькій висоті погіршує якість повітря і може погіршити захворювання легенів, наприклад, астму.

Основна проблема, на думку вчених, полягає в тому, що пилові бурі стають дедалі частішими, що викликає занепокоєння влади через вплив, який вони можуть чинити на здоров'я людей, економіку та інфраструктуру, а також навколишнє середовище.

Дані ООН свідчать про те, що щороку в атмосферу потрапляє близько 2 мільярдів тонн піску та пилу — така ж вага, як у 350 Великих пірамід Гізи. Попередні дослідження також показали, що близько чверті цього пилу насправді пов'язані з діяльністю людини. У результаті вчені зосередили свою увагу на розв'язанні проблеми піщаних і пилових бур протягом наступного десятиліття.

Раніше Фокус писав про те, що пилова буря розміром з континент загрожує місії InSight на Марсі.

Теги за темою
дослідження вчені
Джерело матеріала
loader
loader