Померли 2800 років тому. У Норвегії під кам'яними колами виявили унікальне поховання дітей
Померли 2800 років тому. У Норвегії під кам'яними колами виявили унікальне поховання дітей

Померли 2800 років тому. У Норвегії під кам'яними колами виявили унікальне поховання дітей

Археологи з Музею історії культури в Осло виявили невідоме місце поховання в кар'єрі поблизу Фредрікстада, на південному сході Норвегії. Було виявлено, що ця знахідка містить останки переважно дітей, усі вони померли понад 2000 років тому.

Частково обпалені кістки дітей, вік яких коливався від народження до шести років на момент смерті, були поховані прямо під кам’яними колами, у вишукано виготовлених керамічних горщиках, які давно розбилися на фрагменти. Поле поховання є унікальним у європейському контексті, пише Arkeo News.

Після датування останків скелетів було виявлено, що майже всі діти були поховані в бронзовому та залізному століттях Норвегії, між 800 і 400 роками до нашої ери.

Померли 2800 років тому. У Норвегії під кам'яними колами виявили унікальне поховання дітей

"Датування показує, що місце поховання використовувалося протягом тривалого періоду, тому всі вони не могли загинути під час одного стихійного лиха, спалаху хвороби чи епідемії", – каже Гуро Фоссум.

Кам'яні кола були знайдені у 2023 році під час розкопок сільського поля поблизу південного норвезького міста Фредрікстад. Усі кам’яні утворення були один-два метри у діаметрі й мали ідеально круглу або овальну форму. Деякі мали більші камені, розміщені в середині або по краях, сигналізуючи про певну різноманітність або креативність у дизайні.

Гробниці показують варіації в розташуванні кремованих останків, деякі розміщені в урнах, а інші просто під кам’яними колами. У багатьох випадках кількість знайдених кісток була мінімальною, від 0,1 до 240 грамів на гробницю, що представляло серйозну проблему для археологів і остеологів, які брали участь у дослідженні.

Окрім дитячих гробниць, поруч із цим місцем були виявлені предмети повсякденного вжитку, такі як вогнища та кухонні ями. Це означає, що місце, можливо, функціонувало як місце збору громади на додаток до кладовища, можливо, для похоронних заходів.

"У цьому місці було щось особливе. Гробниці розташовані дуже близько одна до одної. Вони, мабуть, були на відкритому ландшафті, поруч були шляхи сполучення, тому про них знали всі. Крім того, усі гробниці були дуже красиві та ретельно оброблені. Кожен камінь прийшов з іншого місця і був точно розміщений у формації. Нам було цікаво, хто доклав таких зусиль", – каже Фоссум.

Місце поховання, унікальне в європейському контексті, викликало інтерес не лише своєю рідкістю, але й емоційним наслідком.

Доцент кафедри археології в Університеті Ставангера Хокон Райерсен підкреслює, що ця знахідка глибоко поєднує нас з універсальними людськими емоціями, пов’язаними з втратою дітей і їх оплакуванням, показуючи, що люди в минулому не дуже відрізнялися від нас з погляду того, як вшановували своїх померлих.

"Здається, соціальна структура була більш егалітарною, оскільки між могилами не було великої різниці. Використовувалися однакові типи могил, інвентар та способи поховання. Це говорить про суспільство, де громада була важливою", – сказала вона.

Раніше OBOZ.UA розповідав, що вчені виростили в лабораторії "мінімізки" і, можливо, підтвердили ключову теорію про аутизм.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader