Інцидент у Дніпрі з побиттям військового — тяжкий злочин згідно зі статтями Кримінального кодексу. Звичайного українця давно б відправили до в'язниці за подібні діяння, але Миколі Тищенку судді обрали невиправдано легкий ступінь покарання, вважають опитані Фокусом адвокати.
Суд обрав народному депутату України Миколі Тищенку 25 червня запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту. Політика покарали за конфлікт у Дніпрі за участю Дмитра Павлова, колишнього військового зі спецпідрозділу KRAKEN. Невідомі в балаклавах і камуфляжній формі, які супроводжували політика, напали на бійця, який ішов вулицею з маленькою дитиною у візочку.
Поліцейські відкрили два кримінальні провадження: нанесення тілесних ушкоджень і незаконне утримання 33-річного чоловіка. Адвокати і сам Тищенко під час засідання суду просили закрити справу, оскільки вони вважають її "необґрунтованою".
Вирок суду нардеп "відзначив" у п'ятизірковому готелі Hyatt увечері 25 червня. У мережі з 'явилися кадри з Тищенком із закладу BAR ON 8, що розташований на восьмому поверсі готелю, з його тераси відкривається гарний вид на Софійський і Михайлівський собори.
Примітно, що кум Тищенка, глава Офісу президента України Андрій Єрмак, розкритикував його. Поведінку депутата глава ОП вважає абсолютно ганебною і такою, що не відповідає статусу народного депутата. Єрмак запевняє, що не підтримує стосунків і давно не сприймає вчинків кума.
Охоронці сядуть. Хто потрапить за ґрати замість Тищенка?
Опитані Фокусом юристи говорять про вкрай низьку ймовірність того, що українці побачать Миколу Тищенка у в'язниці. Інші вчинки, що межують із порушеннями, — робота ресторану "Велюр" під час карантину, постійні виїзди за кордон під час війни та декларування дорогих подарунків — сходили нардепу з рук, адже він був депутатом від правлячої партії. Не останню роль зіграв і зв'язок із Єрмаком, кажуть адвокати.
За словами засновника юридичної компанії Prikhodko&Partners Андрія Приходька, у правовій державі будь-яка людина, яка вчинила кримінальне правопорушення, зобов'язана понести покарання в разі підтвердження фактів, відображених у підозрі. Чи додадуть Тищенку статті за інші незаконні справи, невідомо. Усе залежить від кількості відкритих кримінальних проваджень і від того, чи триває за ними досудове розслідування.
"Практика складається так, що правоохоронні органи оголошують підозру за багатьма статтями, а в суді частину звинувачень не підтверджують", — каже він Фокусу.
Потрапити до в'язниці у справі про бійку з військовим у Дніпрі ризикують безпосередні виконавці, які засвітилися на відеокадрах. Наразі помітна відсутність бажання влади і суддів довести справу до кримінального терміну, міркує в бесіді з Фокусом старший партнер адвокатської компанії "Кравець і Партнери" Ростислав Кравець.
Тищенку обрали невиправдано легкий ступінь відповідальності за важкі статті кримінального кодексу: нанесення тілесних ушкоджень і незаконне утримання військового, додає адвокат.
"Більше схоже на внутрішньопартійне з'ясування стосунків — Тищенку показують його місце. Ми бачили осіб зі зброєю і в камуфляжі — чистий груповий напад і захоплення людини. Причому за законом неважливо, чи діяли вони проти військового, жінки, людини з інвалідністю або людини, яка йде з дитиною. Усе зазначене — тяжкий злочин", — зауважує він.
Кравець звертає увагу, що в Україні щодня схожі злочини скоюють десятки разів: співробітники ТЦК затримують людей без поліцейських і відвозять їх у невідомому напрямку. Кримінальний кодекс трактує ці діяння як викрадення людини.
Юристи у сфері військового права Олег Леонтьєв і Роман Сімутін також сумніваються в арешті Тищенка і доведенні справи до справедливого фіналу. Якщо правоохоронці не змінять кваліфікацію вчинків, політик відбудеться умовним терміном. Запобіжний захід у вигляді домашнього арешту обрано виключно для заспокоєння суспільства.
"Тищенко особисто не бив, не утримував Павлова. Доказів, що він віддавав команди поплічникам скручувати й обшукувати, немає. Виходить, що виконавці, які потрапили у відеокадри, це ініціювали, а нардепа виправдають. Пов'язані з головним фігурантом справи, можливо, домовляться з ними, попросять узяти провину на себе в обмін на гроші та хороших адвокатів", — пояснює Леонтьєв Фокусу.
Схоже припущення висунув і юрист Роман Симутін: практично всі випадки притягнення до кримінальної відповідальності українських топ-чиновників затягувалися і в підсумку розвалювалися. Тищенку необов'язково їхати за кордон і ховатися від правосуддя — жоден український депутат не сидів у в'язниці, підкреслює він.
Водночас адвокат юридичної компанії Riyako&Partners Катерина Аніщенко висуває іншу версію можливих подій. Слідчі та криміналісти зобов'язані провести експертизу, довести ступінь тілесних ушкоджень і причинно-наслідковий зв'язок, чи справді Тищенко наказував скоїти злочин.
"Що стосується незаконного утримання. Потрібні докази, опитування свідків. Найімовірніше, відповідальності Тищенку не уникнути", — сподівається юрист.
Депутат у в'язниці — вперше в історії України
Микола Тищенко — чинний народний депутат, він потрапив до парламенту за мажоритарним округом №219 у Києві. Виходячи з цієї специфіки, подальший хід справи прогнозувати важко. За словами юристів, припинення його повноважень можливе, якщо на нього "натиснуть згори" і вимагатимуть скласти мандат. Але самому Тищенку невигідно втрачати статус — усі його порушення розслідуватимуть набагато швидше.
Катерина Аніщенко каже, що якщо Тищенка заарештують і він продовжить виконувати депутатські обов'язки, це буде перший випадок в історії незалежної України.
"За інкримінованими двома статтями можливе і більш м'яке покарання. З урахуванням статусу народного депутата до нього не застосовуватимуть санкції у вигляді тримання під вартою. Можливий штраф та умовне покарання. Якщо ушкодження тілесні — легкі, можна домовитися і з потерпілим. Важких вочевидь немає, оскільки потерпілий не в лікарні", — підкреслила адвокат.
Закон України "Про статус народного депутата України" містить підстави для дострокового припинення повноважень нардепа. Серед них — набрання законної сили обвинувальним вироком, зауважує засновник юридичної компанії Prikhodko&Partners Андрій Приходько.
Рішення про дострокове припинення повноважень депутата ухвалюється за 10 днів за поданням комітету з питань депутатської етики та більшістю конституційного складу Ради.
"Потрібно винести проєкт рішення до порядку денного парламенту і набрати 256 голосів народних депутатів. З огляду на те, що Тищенко став депутатом, перемігши на виборах за мажоритарним округом, позбавлення його статусу призведе до необхідності проведення довиборів за відповідним округом", — підсумував юрист.
Електронна петиція про позбавлення повноважень народного депутата України Миколи Тищенка менше ніж за добу зібрала понад 25 000 необхідних підписів. Автор вимагає позбавити Тищенка статусу депутата через "аморальну поведінку, рейдерство, рекет, зловживання службовим становищем і перевищення повноважень".
Фокус раніше детально розбирав участь Тищенка і невідомих людей у побитті військового в Дніпрі. Відкрито два кримінальні провадження за фактом нанесення тілесних ушкоджень і незаконного утримання 33-річного чоловіка.
Ресторатора і нардепа Миколу Тищенка раніше запідозрили в невдалих "уколах краси". У соцмережах писали, що політик "переколов ботокс".