Законопроєкт №6569-д про створення військової поліції в Збройних силах України Верховна Рада України ухвалила поки що лише у першому читанні. Серед іншого, проєкт закону передбачає співпрацю військової поліції з фізичними особами "для попередження та виявлення правопорушень".
Зазначену пропозицію вже назвали "оплачуваними доносами" на тих, хто ухиляється від мобілізації. Це не зовсім так. Запропонований закон стосуватиметься виключно військових, а не цивільних, навіть якщо вони військовозобов'язані, пояснив народний депутат, заступник голови Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності Максим Павлюк.
У проєкті закону сказано, що військова поліція буде мати "право здійснювати співробітництво з фізичними особами, у тому числі на договірних засадах, дотримуючись умов добровільності та конфіденційності цих відносин, матеріально та морально заохочуючи осіб, які надають допомогу в попередженні, виявленні припиненні кримінальних правопорушень".
"До цивільних осіб військова поліція не буде мати жодного відношення. Військова поліція буде працювати в ТЦК, у військових навчальних закладах, у військових підрозділах. Виключно там, де є військовослужбовці ЗСУ", – у свою чергу зазначив Павлюк.
За його словами, повноваження військової поліції вже "чітко передбачені".
"Ми передбачаємо, що вона буде працювати виключно з військовослужбовцями і навіть не з усіма. Повноваження військової поліції будуть розповсюджуватися лише на військовослужбовців ЗСУ та державної спеціальної служби транспорту. Та на резервістів під час проходження ними зборів, коли вони перебуватимуть на військових полігонах", – уточнив Павлюк.
Уникаючи слова "доноси", парламентарій підтвердив, що йдеться про так званих платних агентів правоохоронних органів.
"Це стандартна практика, не тільки українська, а й світова. Ніякої зради тут немає. Серед військовослужбовців, на військових об’єктах, на військових полігонах проводяться негласні слідчо-розшукові дії зокрема щодо виявлення фактів вживання наркотичних засобів та інших кримінальних правопорушень", – зауважив Павлюк.
Як повідомляв OBOZ.UA, розмови про створення військової поліції тривали ще з 2015 року, коли в Раду внесли відповідний законопроєкт, однак тоді ініціативу реалізовано не було. Президент Володимир Зеленський ще в 2019 році доручив Міноборони створити військову поліцію.
Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!