Хворобу принесли європейці: вчені знайшли останки дітей інків зі слідами віспи
Хворобу принесли європейці: вчені знайшли останки дітей інків зі слідами віспи

Хворобу принесли європейці: вчені знайшли останки дітей інків зі слідами віспи

Хворобу принесли європейці: вчені знайшли останки дітей інків зі слідами віспи

Скелети вказують на те, що захворювання швидко поширилося після завоювання європейцями.

Археологи знайшли на цвинтарі XVI століття у Перу останки двох дітей, які зберегли сліди віспи, яка розвинулася у ранній колоніальний період. І ця знахідка може розповісти про ранні інфекційні захворювання, пов'язані з прибуттям колонізаторів, повідомляє Live Science.

Вчені провели розкопки в Уанчако, невеликому рибальському містечку на північно-західному узбережжі Перу. Вони виявили цвинтар, пов'язаний з однією з найранніших у регіоні колоніальних церков, побудованою між 1535 і 1540 роками. Тут було виявлено 120 поховань, які засвідчили, що населення раннього колоніального періоду переймало нові культурні традиції. Так, у могилах корінного населення зустрічаються очеретяні хрести та скляні намистини, завезені європейцями.

Але тут були знайдені останки двох дітей, які відображають ще один важливий ефект колонізації: зараження новою хворобою віспи серед населення, яке ніколи нею не хворіло.

Віспа, викликана вірусом натуральної віспи, була відомою причиною смертності в епоху колонізації Америки. Вважається, що захворювання прибуло на північний захід Перу разом з Франсіско Пісарро та його солдатами наприкінці 1530-х років. В результаті до 1620 померло приблизно 70% населення інків.

Зі 120 ранньоколоніальних поховань, виявлених в Уанчако, 90 (або 75%) були дітьми, причому більшість із них (60 осіб, або 67%) – у віці п'яти років і молодше. За словами вчених, така велика кількість дітей вказує на присутність нового захворювання, оскільки це одна з найуразливіших груп населення з імунною системою, що розвивається.

Скелети двох дітей, які померли у віці 18 місяців, свідчать про однакові кісткові зміни. Зокрема, дослідники виявили численні деструктивні ушкодження, схожі на нори від молі, у суглобах плечей, ліктів, зап'ясток, стегон, колін та кісточок дітей. Ці зміни вказують на хворобу, відому як гострий остеомієліт, що викликає вірус віспи.

Це найранніші випадки гострого остеомієліту, виявлені в Південній Америці. Варто відзначити, що ураження кісток спостерігається у 5-20% дітей у віці п'яти років і молодше, які захворіли на віспу. Але виявлення двох скелетів вказує на те, що подібних знахідок потенційно може бути набагато більше.

Раніше археологи представили модель, яка показує, як могла б виглядати найвідоміша мумія Перу. Вона відома як «Хуаніта» або «Крижана діва інків». Вважається, що мумія належить дівчинці-підлітку, яку інки принесли у жертву приблизно 500 років тому.

Джерело матеріала
loader